78 procent lidí chce zákaz kouření v restauracích

14.6.2012 00:01
Drogy

Zákaz kouření v restauracích chce podle průzkumu 78 procent lidí, z kuřáků, kterých je v ČR téměř čtvrtina, je pro zákaz 40 procent. Novinářům to řekl Radek Jalůvka, šéf společnosti Ipsos Tambor, která spolu s Univerzitou Karlovou průzkum letos v dubnu provedla.

 Letos jako poslední ze zemí EU ratifikovala ČR po osmi letech odkladů úmluvu Světové zdravotnické organizace (WHO) o kontrole tabáku. Ministerstvo zdravotnictví předloží na podzim návrh tabákové novely, v jedné z variant je i zákaz kouření v restauracích.

    V průzkumu odpovídalo 8488 lidí. Více než polovině, 52 procentům, vadí kouření v restauracích, výrazně častěji ženám, 61 procentu, než mužům, 43 procentům. Kouření vadí ve větší míře vysokoškolákům a rodinám s dětmi. Přesně 61 procent dotázaných se domnívá, že kuřáci omezují svobodu nekuřáků, myslí si to i 28 procent kuřáků.

    Průzkum rovněž potvrdil, že počet zastánců zákazu kouření v restauracích roste. Podle loňského průzkumu společnosti Median bylo pro zákaz téměř 70 procent lidí, čtyři roky předtím 50 procent, nyní 78 procent. V roce 2007 podporovalo zákaz jen 13 procent kuřáků, nyní 40 procent.


    Kouř z cigaret jako hlavní zdroj znečištěného vzduchu patří s nekvalitní obsluhou a špatným jídlem k nejčastějším důvodům nespokojenosti při návštěvě restaurace. Je na druhém místě v tomto žebříčku. Podle Mirka Slíže z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy kleslo po zavedení zákazu kouření v Irsku znečištění vzduchu v restauracích o 93 procent.


    Data podle něho rovněž ukázala, že po zákazu kouření neklesla návštěvnost. Provozovatelé restaurací se odlivu hostů obávají, i proto jsou mnozí proti zákazu kouření. Podle průzkumu ale je pro většinu kuřáků kouření v restauraci jen doplněk, chodí tam hlavně kvůli jídlu, přátelům, pití a atmosféře. Kouření v restauraci je opravdu důležité jen pro devět procent zákazníků a jen pro čtvrtinu kuřáků.


    “Pokud se v restauracích nebude kouřit, přestane tam chodit jen minimum lidí, naopak tam začnou chodit ti, kterým u jídla tabákový kouř vadí - hlavně rodiny s dětmi a nekuřáci. Valná většina kuřáků bude chodit do restaurace dál,“ shrnul Jalůvka. Celkový počet návštěv by mohl stoupnout o tři až šest procent a tržby restaurací až o šest miliard korun, dodal.


    Naďa Myslivcová  - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

taky že zůstanu a nevrátím se, dokud ten zákaz neprojde!!!!
neměj péči  |  19.1.2015 14:11

Radši tam zůstaň furt , za chvilku bys ty a tobě podobná banda zzačali...
barbar  |  19.1.2015 15:29

Těch 78% je včetně kuřáků, tedy i včetně mě. Já kouřím, ale...
kuřák  |  19.1.2015 15:57

Čest takovým kuřákům, kteří ještě nemají vykouřený mozek :-)
Míša  |  19.1.2015 16:37

Vždyť tě k tomu nic nenutí tak o co Go ?
sardanapal*  |  19.1.2015 16:58

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *