Alkohol v horku neosvěží, naopak vede k dehydrataci organismu

12.8.2003 00:00
Drogy

Rady lékařů, že se má v horkém počasí více pít, si mohou chybně vyložit milovníci zlatavého moku či dobrého vína. Pivo sice zdánlivě na chvíli osvěží, ale alkohol v horku působí daleko rychleji než obvykle. Odvádí navíc z organismu vodu, což je v teplém počasí nebezpečné. Lékaři proto radí popíjet jen nealkoholické nápoje.

Lidské tělo je tvořeno z větší části vodou, která se v horku nebo při těžké práci zvláště intenzivně odpařuje. Proto lidé musí vypít denně i za normálních okolností 2,5 až tři litry tekutin. Alkohol tlumí vylučování antidiuretického hormonu, což zvyšuje ztráty tekutin a minerálů ledvinami. Když vyprahlý organismus dostane místo vody alkohol, odvodní se, říká primář oddělení léčby závislostí bohnické psychiatrické léčebny Karel Nešpor.

Když je v těle málo vody, alkohol se velmi rychle dostává k mozkovým buňkám. Může to vést ke stavům těžké opilosti i po malých dávkách alkoholu, varuje Nešpor. Lidé se mohou například snadněji zranit při sportování, koupání či turistice.

Nešpor tvrdí, že lidé, kteří jsou na alkoholu závislí, nedokáží dobře odlišovat touhu po alkoholu od normální žízně. Potom se třeba vyléčeným alkoholikům může jejich návyk vrátit. Dostatečné množství nealkoholického nápoje takto ohroženým lidem pomáhá touhu po alkoholu překonat.

Pití v horku není dobré podceňovat. Nedostatek vody v těle vede i u zdravých lidí k poruchám paměti a soustředění. Pokud člověk popíjí alkohol, riziko se ještě násobí.

Lékaři radí pít raději menší dávky tekutin a častěji, objem tekutiny vypitý najednou by neměl přesáhnout 0,8 litru. Vhodnější je pít později než ihned po jídle. Vhodné nejsou velmi chladné nápoje, které vedou k překrvení ústní dutiny.

Lépe je pít málo sladké nápoje. Sladší pití totiž zpomaluje pohyb tekutiny z žaludku do tenkého střeva. Při velkých ztrátách tekutin by lidé měli doplnit i minerální látky. Platí to i pro stavy po namáhavých výkonech, při těžkých průjmech, při velkém pocení i po silné opilosti. Závěrem lékař upozorňuje, že pocit žízně není spolehlivým ukazatelem potřeb tekutin v organismu. Lidé by měli myslet na to, že mají hodně pít.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Dostatek tekutin zajistí i v horku teplotní rovnováhu těla.To ví každé...
Neosvěží zahubí  |  21.3.2013 12:45

:-D :-D :-D
:-D  |  21.3.2013 12:48

Je to prostě přejaté klišé a fráze - každý, kdo si dal v teplém...
lumír  |  13.9.2013 12:17

Alkohol podávaný v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství.
Hogofogo  |  13.9.2013 12:59

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *