Alkoholismus se lépe léčí pomocí Antabusu

7.2.2006 00:00
Drogy

Alkoholici mají tím větší šance zůstat abstinenty, čím déle při protialkoholické léčbě používají některý lék s podobnými účinky jako Antabuse, který je znám také pod latinským názvem disulfiram. S odvoláním na novou studii německých lékařů to napsala agentura Reuters.

Tyto svoji povahou "odstrašovací" léky vyvolají už po hltu alkoholu pocit nechutenství, rychlé bušení srdce, závratě a zvracení. Největší účinek však mají na psychiku alkoholiků, citovala agentura Hannelore Ehrenreichovou, vedoucí pracovního týmu z Ústavu experimentální medicíny Maxe Plancka v Göttingenu.

Tým zjistil, že více než polovina těžkých pijánů, jejichž léčba zahrnovala užívání "odstrašovacího" léku, nevzala do úst alkohol sedm let po skončení léčby. To je mnohem lepší výsledek než po běžných odvykacích kůrách, po kterých zůstává abstinenty jen od šesti do dvaceti procent účastníků protialkoholní léčby, uvedla Ehrenreichová.

Její tým podrobil pacienty dlouhodobé intenzivní terapii zahrnující individuální přístup, skupinová sezení a časté kontroly moči a krve na užívání drog a alkoholu. Pacienti také dlouhodobě brali protialkoholické léky. Těm, kteří měli jaterní nebo srdeční problémy, se podávala placeba, dodala Ehrenreichová.

Zpočátku požívali pacienti léky denně v přítomnosti terapeuta, poté se dávka léku snižovala, ale stále se podávala pod dohledem po třináct měsíců a poté se mohl pacient rozhodnout, zda ho bude brát sám dobrovolně. Ze 180 pacientů, kteří se zúčastnili studie, se 108, tedy šedesát procent, vyhýbalo alkoholu sedm let od skončení programu. Výzkumníci přitom dospěli k závěru, že čím déle pacienti lék užívali, tím déle zůstávali odolní svodům plné skleničky.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Dobrý den,měla bych zájem.
Lucie  |  26.4.2016 09:47

Přestat pít je velmi snadné - já jsem přestal pít už nejméně 10x.
!  |  17.1.2017 09:06

Tak že ses pak nejméně 10x znova rozchlastal.
Tony  |  17.1.2017 10:46

no ty máš dost už nechlastej
hm  |  8.5.2017 20:43

Opilý lidé se válí u nás po každé zábavě, hanba, já se na to musím...
Jituš  |  8.5.2017 20:54

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *