Americká farmaceutická firma má zájem o patent na Ayahuscu

6.1.2001 00:00
Drogy

Ayahuasca je přípravek minimálně ze dvou rostlin: z liány Banisteriopsis caapi a z listů čakruny. Tento nápoj v Amazonii představuje nejdůležitější léčebný prostředek místních šamanů. Samotná účinná látka ayahuasky je N,N-dimetyltryptamin (= DMT), tedy substance, která v našem mozku působí jako neurotransmiter. A přesně tato látka je zakázána zákonem o omamných látkách. To znamená, že všichni lidé v Amazonii se chovají nelegálně.

Při archeologických vykopávkách v Ecuadoru byly objeveny nálezy, které byly v literatuře, i té vědecké, popsány jako "čarodějnické hrnce". Jsou to poměrně jednoduché, velké keramické nádoby, v nichž se připravovala ayahuasca a které se připisují kultuře Milagro-Quevedo (500 př. n. 1. - 1500).

Inkvizice ayahuasku nikdy nepronásledovala, protože pravděpodobně tento nápoj v množství indiánských lektvarů přehlédla. Teprve v padesátých letech za kázala jedna švýcarská misie Mačingenům, žijícím na Urubambě, užívat ayahuas ku, protože je to "dílo ďáblovo". Potlačení zvyku užívat ayahuasku vedlo následně k jejich vykořenění a kulturnímu rozpadu.

Také kulturní dědictví Šipibů bylo silně poničeno moderními misionáři. Šipibové měli jakési písmo, pomocí kterého určité poznatky z vizionářského světa dekódovali a dále prostředkovali (ayahuaskové vzory): Dříve se tyto vzory objevovaly i v knihách, které pravděpodobně iniciovali misionáři, ale poslední z nich spálil roku 1978 jeden muž z Camita, protože obsahovala "ďáblovy věci".

Poté, co chemické složení a farmakologické účinky ayahuasky objasnili západní vědci (Bo Holmsted, Dennis McKenna, James Callaway, Jonathan Ott a další), dostavilo se velké překvapení. Amazonští Indiáni vyvinuli svou vlastní chemickou technologii, a k tomu ještě vysoce výkonnou.

Psychedelicky působící látka N,N-dimetyltryptamin, krátce zvaná DMT, se nevytváří pouze v lidském těle, ale vyskytuje se i v řadě rostlin a zvířat, která člověk jí. DMT se však nedostává přímo do mozku, ale je napřed odbouráno enzymem monoaminooxidázou, krátce MAO.

Když se podaří zabránit vylučováni MAO, může DMT volně překročit bariéru mezi krví a mozkem, navázat se na příslušné receptory a vyvolat v nervovém systému mimořádný stav, který se manifestuje překrásnými a omamujícími vidinami.

Přesně to se stane při pití ayahuasky. V liáně jsou totiž obsažené betakarboliny harmalin a harmin, které zamezují vylučování monoaminooxidázy. Díky tomu může DMT, které je v nápoji obsažené, nerušeně proniknout do mozku. Tam pak působí po dobu asi jedné a půl hodiny. Ayahuaska přestavuje vynikající příklad chemiical engineering vědomí.

Tento postup by si dnes chtěly přivlastnit farmaceutické firmy z USA. Patent č. 5751, který International Medicine Corporation (zástupce: Loren Miller) nahlásila u United States Marks and Patents Office v červnu roku 1996. Tím si chtěl tento koncern pro sebe patentovat chemicko-farmakologický princip a značku ayahuasky. Jinými slovy, chtěl si ho pro sebe monopolizovat.

Pokud začne patent platit, bude Indiánům, kteří ayahuasku vynalezli a dále uchovávají znalost její přípravy, zakázáno tento nápoj připravovat, resp. bude jim to povoleno jen tehdy, když koncernu zaplatí licenční poplatky.

Protože například Ecuador spadá pod americké licenční právo, bylo by možné, že poslední tradiční Indiáni budou muset zaplatit majitelům obchodní známky Ayahusca pokaždé, když si budou chtít tento nápoj připravit.

V otevřeném dopisu prezidentovi USA Billu Clintonovi proti této neslýchané drzosti protestovali náčelníci zhruba 400 kmenů amazonských Indiánů: "Nechat si patentovat léčivý prostředek, jehož znalost dědíme po mnoho generací, je zásahem do kultury našich národů i celého lidstva," vysvětlil Valerio Grefa, mluvčí konfederace indiánských organizací Amazonie.

Zdroj: Čarodějná medicína - nakladatelství Volvox Globator

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

No, serotoninový syndróm, to nie je žiadna sranda. Dva dni v kóme,...
Luciano  |  17.4.2011 16:10

DMT bez MAO funguje ale pouze kouřením nebo šňupáním. MAO jen když ji...
Jan  |  14.5.2012 07:29

má tu niekto prístup k DMT kryštálom?
a  |  14.5.2012 14:22

mal tu niekto DMT?
robo  |  16.1.2016 22:04

Tu někdo rozum?
měl  |  16.1.2016 22:21

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *