Celoživotní kuřačky žijí v průměru o 10 let méně než nekuřačky

4.12.2012 00:01
Drogy

Ženy, které se zbaví kuřáckého návyku do svých 30 let, výrazně sníží riziko předčasného úmrtí. Vyplývá to ze studie britských vědců, kterou zveřejnil medicínský časopis Lancet.

Celoživotní kuřačky umírají podle výsledků studie, pro kterou sbírali vědci materiál na vzorku více než milionu britských žen, až o deset let dříve než nekuřačky. Kdo se vzdá kouření do 40 let věku, ztratí kvůli svému návyku rok života. Pokud se ženám povede skoncovat se závislostí na tabáku před 30. rokem života, zemřou v průměru o měsíc dříve než nekuřačky

 “Více než polovinu žen, které kouřit nepřestanou, tabák zabije,“ řekl BBC vedoucí výzkumu Richard Peto z univerzity v Oxfordu.


Předčasně podle studie umírají i ty ženy, které kouří méně než deset cigaret denně.   Podle vědců jde o podobné údaje jako v případě mužů.


Výzkum ovšem ukázal i to, že odvyknout kouření není vůbec jednoduché. Přibližně 70 procent žen, které aktuálně kouří, se neúspěšně pokouší přestat.


Vědci připomínají, že rakovina plic není jediným rizikem spojeným s kouřením. Vede například také ke stárnutí kůže.

 Lancet publikoval studii v souvislosti sestým výročím narození britského fyziologa Richarda Dolla, který jako jeden z prvních vědců v roce 1950 upozornil na přímou souvislost kouření s rakovinou plic.


Zveřejnění studie prý rozhodně nemá vést mladé lidi k tomu, aby si bez obav zapálili. Její výsledky podle vědců neznamenají, že když dvacetiletí vykouří denně libovolné množství cigaret, s jejich zdravím to nic neudělá.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Tebe bych tak chtěl mít doma. No ale když na to máš... Alespoň...
Teda  |  9.5.2016 11:00

moje babička nikdy nekouřila, byla štíhlá a zemřela v 54 letech na...
hlouposti  |  9.5.2016 19:30

Kundovina hulim asi od 13let pravidelne i v těhotenství nic neskodi nelzete...
kraska dokonala  |  11.2.2017 19:48

do čeho? Já myslel, že se lže jen do očí a ono to jde i jinde?
hm  |  11.2.2017 19:53

Haha
kraska dokonala  |  12.2.2017 10:39

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *