V Česku na následky kouření zemře 60 obětí denně

22.5.2003 00:00
Drogy

Více než polovina dospívajících v České republice kouří, dívky převládají. Kuřáctví je pro mladé Čechy součástí životního stylu. Odbornice na odvykání kouření Eva Králíková ČTK řekla, že devět z deseti kuřáků propadlo své vášni před dosažením plnoletosti. Přestože je již zčásti omezena reklama na tabákové výrobky a zpřísnily se postihy za prodej kuřiva dětem, není podle ní situace zdaleka ideální.

"Ročně v Česku zemře na následky kouření 23.000 lidí, to je 60 obětí denně, tedy jeden přeplněný autobus," přiblížila rozsah tabákové epidemie lékařka. Uvítala, že Světová zdravotnická organizace dnes přijala první mezinárodní úmluvu o kontrole tabáku, která umožní proti novodobé epidemii účinně bojovat.

Králíková nepochybuje, že ji ministryně zdravotnictví Marie Součková podepíše a posléze schválí parlament a podepíše i prezident republiky. Tři měsíce poté, až tak učiní 40 ze 192 zúčastněných zemí, vstoupí úmluva v platnost.

Česko podle Králíkové zatím většinu úkolů úmluvy nesplnilo. Reklama, propagace a sponzorování jsou omezeny, přesto dál tabákoví výrobci mohou sponzorovat automobilové soutěže. Úmluva rovněž stanoví požadavky na označování krabiček a odmítá klamné informace, že cigarety light jsou méně nebezpečné.

Za významný přínos považuje Králíková to, že podle úmluvy má být léčba závislosti na tabáku součástí do zdravotního systému. Zdravotní pojišťovny by ji měly hradit, což zatím nedělají.

Přínos výraznějšího varování na krabičkách doložila na příkladu Kanady, kde platí již 2,5 roku: varování zvýšilo u 44 procent kuřáků motivaci přestat, 58 procent přimělo zamýšlet se nad škodlivostí kouření. Po cigaretě kvůli němu nesáhla pětina a čtvrtina si varování zakryla nebo dala cigarety do jiného obalu.

Zdroj: ČTK - Naďa Myslivcová

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Samotný cigarety nemůžou za ty nemoci jakoby způsobený cigárama......
Šárka  |  28.7.2008 14:04

Myslím,že ja umřu na nevykouření!
Nekuřák  |  29.7.2008 00:00

Nechápu,že se dokáží kuřáci ohánět demokracií.Mě se kouření...
Zuzana  |  17.9.2008 12:26

Jistě, budu si dělat co chci :-) CHCI, ABY KOLEM MNE NIKDO NEKOUŘIL tak,...
Marie  |  7.12.2016 14:34

A kam chodíte, že to musíte čuchat? Já cigáro necítila ani nepamatuji.
Míla  |  7.12.2016 15:33

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *