Cigarety light nejsou bezpečnější

28.11.2001 00:00
Drogy

Cigarety označované tabákovými společnostmi jako light neboli s nízkým obsahem dehtu u kuřáků pouze vyvolávají představu menšího zdravotního rizika, avšak nesnižují počet obětí tohoto zlozvyku. Vyplývá to ze zprávy amerického institutu pro výzkum rakoviny. Zpráva odhalila, že tabákové společnosti uzpůsobily cigarety pro testy FTC tak, že stroje provádějící měření zaznamenají nižší obsah škodlivin, přičemž cigarety nadále obsahují plnou dávku dehtu a nikotinu.

Zatímco vzhled cigaret se v průběhu uplynulých padesáti let měnil s tím, jak tabákové společnosti vytvářely produkty obsahující údajně méně dehtu vyvolávajícího rakovinu, zdravotní riziko pro kuřáky nedoznalo žádnou změnu, zjistila zpráva.

"Epidemiologické a jiné vědecké důkazy, včetně úmrtnosti na nemoci související s kouřením, nenaznačují, že by změny v designu a výrobě cigaret za posledních 50 let měly prospěch pro veřejné zdraví," uvádí zpráva.

Podle Federální obchodní komise (FTC) je 87 procent cigaret prodávaných v Americe označováno jako light nebo s nízkým obsahem škodlivin. Rozšíření cigaret, které vykazují méně dehtu při strojově prováděných státních testech, ale nezabránilo nárůstu rakoviny plic mezi dlouhodobými kuřáky.

V USA kouří 26 procent mužů a 22 procent žen, na nemoci související s kouřením umírá ročně podle odhadu více než 430.000 Američanů. Kouření je příčinou asi devíti z deseti případů rakoviny plic a má na svědomí většinu případů chronické bronchitidy a rozedmy plic. Tyto choroby způsobuje dehet obsažený v cigaretách.

Zpráva odhalila, že tabákové společnosti uzpůsobily cigarety pro testy FTC tak, že stroje provádějící měření zaznamenají nižší obsah škodlivin, přičemž cigarety nadále obsahují plnou dávku dehtu a nikotinu. Za posledních 50 let se obsah měřeného dehtu v cigaretách snížil o 60 procent, avšak kuřáci jsou nadále vystaveni stejné hladině dehtu, neboť lidé konzumují cigarety jinak než stroje.

K prokázání nižšího obsahu dehtu při strojovém měření manipulují prý výrobci s designem cigaret, například zvětší velikost nebo počet větracích otvorů v cigaretovém filtru. Stroje proto nejsou schopny informovat zákazníky o přesném obsahu dehtu a nikotinu v cigaretách, tvrdí zpráva.

"Kuřáci mohou nabrat více kouře, mohou ho vdechnout hlouběji, mohou inhalovat rychleji nebo častěji, mohou blokovat ventilační otvory ve filtru prsty nebo rty, nebo mohou zvýšit počet denně vykouřených cigaret," vysvětluje zpráva. Propagování cigaret typu light jako výrobků s nízkým rizikem je tudíž zavádějící.

"Mnoho kuřáků přejde na cigarety s nízkým množstvím škodlivin z obavy o svoje zdraví. Domnívají se, že tyto cigarety jsou méně riskantní, nebo je to pro ně krok k ukončení závislosti. Propagování cigaret může podpořit začátek nebo zabránit ukončení závislosti, což jsou důležité faktory pro nemoci související s kouřením," dodává zpráva.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

dočet sem úvod a hned sem přestal, to že americké light cigarety...
martin  |  1.7.2007 17:03

Ja nevim, ja nekourim.
 |  1.7.2007 19:10

Mam kamarada, který kdysi delal brigadu v tovarne na cigarety. Rikal, ze by...
Rita  |  1.7.2007 20:38

http://www.youtube.com/watch?v=bPuoQ6yb08Q
minaaam  |  5.6.2011 17:49

Kouření je pro blbce. Normální člověk přece nesnese, aby z něj byl...
Tom  |  5.6.2011 18:26

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *