Co dělat po flámu

27.7.2001 00:00
Drogy

Trochu jste předcházejícího dne přebrali alkoholu a ještě jste k tomu kouřili, ať už aktivně, nebo pasivně? Mnozí lidé přehlížejí negativní působení příjemného večera v restauraci. Přitom to, co jeden ze společnosti bere jako "přebrání", může být pro ostatní zúčastněné jen malý doušek po jídle. Jednomu přivodí potíže, druhému ne.

Slavný lékař Franz Xaver Mayr to vyjádřil jednoduše: "Co snese kovář, to porazí krejčího."

Svatá Hildegarda má pro tyto rozdíly výraz "subtilita". I málo alkoholu ve spojení s nedostatkem kyslíku způsobeným přílišným kouřením (aktivním nebo pasivním) tedy může vyvolat "kocovinové" bolení hlavy.

Proto by se člověk měl pokusit i zde dodržovat "Discretio" svaté Hildegardy. Bolest hlavy způsobená alkoholem či nikotinem je zbytečná. Když už se bolesti nevyvarujete, samozřejmě byste především měli jít na čerstvý vzduch a tělo překyselené vašimi výstřelky odpovídajícím způsobem odkyselit. Toho dosáhneme nejlépe pomocí zásaditých jídel či nápojů, dobře působí vařená špalda a zelená zelenina, například postní polévka, nabízená v postních kurzech, a samozřejmě také fenyklový čaj v hojném množství (viz Sv. Hildegarda, Léčivý půst).

V podobných případech je často potřeba nejprve sáhnout po alkaseltzeru, jedlé sodě nebo léčivém jílu, aby se žaludek zbavil přebytečných kyselin. Pak působí zásaditá jídla ještě daleko lépe.

Jedna pacientka mi vyprávěla, že při překyselení žaludku sní čajovou lžičku špaldových vloček, dobře je rozžvýká a pak polkne. Zásadité špaldové vločky považuje za daleko příjemnější lék než jedlou sodu nebo léčivý jíl. Kromě toho u ní vločky zabírají rychleji než ostatní prostředky.

Pacienti, kterým jsem tuto metodu doporučil, mohou její dobré účinky jen potvrdit. V těchto případech působí dobře i prostředky podporující tvorbu žluči, neboť jejich působením mohou játra rychleji zbavit tělo jedu, vždy však ve spojení s dostatečným množstvím tekutin.

Zdroj: Bolesti hlavy a migrény - Peter Pukownik

Související články

Šťáva z aloe je dobrý pomocník na kocovinu

20.6.2002 00:00

Šťávy pro regeneraci (alkoholikova) organismu

6.6.2000 00:00

Kocovina a jak jí předcházet

24.5.2000 00:00

Alkoholikova dieta

13.4.2000 00:00

Závislost

19.1.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Díky, ty špaldový vločky určitě zkusim:-))
Alkoholčička  |  9.3.2008 03:33

Co nás nezabije, to nás posílí!
Mihala  |  12.7.2008 21:24

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *