Děti nesmí pít alkohol ani výjimečně, svátky nesvátky

22.12.2009 00:00
Drogy

Ani o svátcích by děti neměly pít alkohol, už vůbec ne se souhlasem rodičů. Existují výzkumná data potvrzující, že více pijí alkohol lidé, jimž rodiče nebránili ochutnávat ho v dětství a nedávali jim tak dostatečný signál, jak je nebezpečný, řekl ČTK primář oddělení léčby závislostí Psychiatrické léčebny v Bohnicích Karel Nešpor.

Dětem hrozí otrava alkoholem již při podání nízké dávky, upozornil. Například pro děti předškolního věku může být podle něho nebezpečná i obyčejná ústní voda. U větších dětí se závislost na alkoholu rozvíjí rychleji a je u nich větší riziko závislosti na jiných drogách, uvedl.

Dospívání je doba experimentování a častých úrazů. Výbušná směs nastává při spojení alkoholu se skateboardingem, kolečkovými bruslemi, plaváním nebo sexem. Mezi hlavní příčiny smrti dětí patří úrazy, otravy a dopravní nehody, na nichž se výrazně podílí právě alkohol, varoval Nešpor.

V dospívání se vytváří sítě mozkových buněk, jenže alkohol vytváření těchto funkčních mozkových sítí omezuje, vysvětlil.

Neplatí zde podle něj pověra, že zakázané ovoce nejvíc chutná. Výzkumy ukazují, že nejlépe jsou na tom s alkoholem děti, jejichž rodiče byli laskaví, ale zároveň vyžadovali dodržování pevných pravidel. "Nejsem si jist, zda čeští rodiče tráví s dítětem dostatek času, a už vůbec, jestli rodina funguje dostatečně normotvorně," řekl Nešpor.

Podstatně více je alkoholem ohroženo dítě, jehož příbuzný je či byl na alkoholu závislý. Takový člověk by měl celý život abstinovat, doporučuje psychiatr. Rady, jak postupovat, rodiče naleznou v příručce Alkohol, drogy a vaše děti na www.drnespor.eu

Táňa Švrčková - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Já to vidím podobně . Na pivo chodím od 13. let dnes je mi 40 a žádný...
tomas  |  30.3.2014 15:54

Pro ty, kteří si myslí, že alkohol jejich dětem nic neudělá, mám...
Kačenka  |  19.8.2015 18:38

Víte, tady je o něčem jiném. Jedna věc je, od kdy rodiče doma dovolí...
béda  |  19.8.2015 23:33

Ve středomoří pijí děti víno s vodou odmala a dožívají se víc a...
P  |  20.8.2015 00:40

Alkohol je každého osobní věc, ale nemyslím si, že je zapotřebí...
Kačenka  |  20.8.2015 13:39

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *