Drogovou závislost prozradí jednoduchý test

28.2.2008 00:00
Drogy

Děsí vás představa, jestli vaše dítě nelítá v drogách? Zkuste jednoduchý test, který vám umožní opět klidně spát. Drogy patří k největším problémům dnešní doby a setkáváme se s nimi přímo či nepřímo téměř na každém kroku, ale naštěstí je dnes již možnost nechat si udělat anonymní testy na jejich přítomnost v moči.

Závislost dítěte na drogách je hrozbou, která straší asi všechny rodiče. Podle průzkumu jsou nejohroženější skupinou děti ve věku 13 - 15 let. Správná a včasná prevence, která by měla mít základ v rodině, je proto zásadní. Abychom však mohli s nepřítelem bojovat, musíme ho znát. Proto je důležité vědět, jestli vůbec a jaké drogy dítě užívá.

"Pro dokazování, že osoba užila drogu, slouží drogové testy, označované také jako screeningové," vysvětluje MUDr. Natálie Mészárosová ze společnosti Synlab, provozující největší síť laboratoří v České republice. "Mají většinou podobu papírových proužků nebo destiček napuštěných sloučeninami, které reagují s určitou drogou. Screeningové drogové testy mají vysokou přesnost, 95% až 98%, a slouží k rychlému zjištění používání drog přímo na místě."

Drogy se prozradí i po třech dnech

Laboratoře nabízejí vyšetření drog z doneseného vzorku moči anonymně. Je to výhodnější než použít krev, protože většina drog se z krve vstřebá velmi rychle, ale nález v moči přetrvává dny, dokonce i týdny. Test na každý jednotlivý druh drogy přítomné v moči vyjde na 150 korun a provádějí je laboratoře v Praze, Mělníku, Neratovicích, Kralupech a v Chomutově.

Donutit potomka k léčbě je pak naprosto nutné co nejrychleji, protože užívání drog vede k závislosti, při níž dochází nejen k vážnému poškození zdraví, ale i k vyloučení závislého člověka z normální společnosti. Velmi často diskutovaným problémem, které drogy způsobují, je také riziko přenosu smrtelných nemocí, které vzniká sdílením stříkaček a jehel mezi závislými.

Dalším krokem v případě pozitivního výsledku je konzultace s odborníkem, psychologem nebo psychiatrem, který rozhodne, zda léčba závislosti bude probíhat ambulantně nebo je nutná hospitalizace. Na základní léčebný program by pak měla navazovat následná péče, která pomůže klientovi obstát v běžném životě a zabránit mu v návratu k drogám.

Přibližné doby možného záchytu drog v moči:
Amfetaminy - 3-4 dny
Marihuana - 3-7 dnů jednorázově, týdny při chronickém užívání
Opiáty - 3 dny
Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

i ja jsem si vedoma k situaci brani drog.sama jsem do teto situace...
lucie  |  15.6.2010 17:31

Tak projizdim internet a ctu komentare sou ruzne a zajimave ......napr: Nazor...
Petr  |  30.11.2012 08:18

A este si uvedomte ze dneska kazda kvalyta at je to drog,jidla,alkoholu....je...
Petr  |  30.11.2012 08:40

Dobry den chodim uz pul roku do substitucniho programa beru suboxone. Chci se...
Lucinka tahlova  |  19.11.2017 13:45

By měl být diagnostikovan jako nesvepravny člověk... Kecy, já to mám...
Každý kdo bere drogy,  |  20.11.2017 12:55

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *