Elekronické cigarety

16.9.2008 00:00
Drogy

Čeští kuřáci přicházejí na chuť elektronickým cigaretám, díky kterým mohou svému tělu dodat nikotin, aniž by plíce a okolí zamořovali nepříjemným tabákovým dýmem. Prodej e-cigaret v Česku v posledních měsících prudce roste a obchodníci zvyšující se poptávku přisuzují nejen tomu, že provoz těchto cigaret vyjde levněji než kouření klasických, ale také snaze kuřáků snížit dopady svého zlozvyku na zdraví. Mnoho lidí si elektronikou cigaretu pořizuje i kvůli tomu, že si ji mohou "zapálit" prakticky kdekoliv.

Obchodníci odhadují, že letos bylo v Česku prodáno již několik tisíc elektronických cigaret, jejichž cena se pohybuje od zhruba 1300 korun do 2800 korun.

E-cigareta se od klasické liší tím, že nevytváří tabákový dým, který obsahuje mnoho škodlivin, ale funguje na principu inhalátoru. Kuřákovi se do plic dostává jen pára vytvořená ze speciální náplně, ve které je nikotin. Elektronická cigareta vypadá téměř stejně jako klasické kuřivo. Na jejím konci je červené světlo, které imituje žhavý konec zapálené cigarety. K dostání jsou i elektronické doutníky a dýmky.

Kouření elektronických cigaret vyjde levněji, než je tomu u klasických cigaret. Pokud kuřák denně vykouří krabičku cigaret za 70 korun, tak jej to měsíčně přijde na zhruba 2100 korun. Za náplně do elektronické cigarety měsíčně zaplatí přibližně 420 korun. Takže se mu investice do nákupu elektronické cigarety za několik málo týdnů vrátí.

Rostoucí obliba elektronických cigaret podle obchodníků souvisí také s tím, že na stále více místech je zakázáno kouřit. V Česku jsou otevírány nekuřácké restaurace, kouřit se nesmí na pracovištích, v dopravních prostředcích či na úřadech. Prostor pro beztrestné potahování z cigarety se tak stále zužuje.

Kuřáci si elektronické cigarety kupují například i na dovolenou, aby bez abstinenčních příznaků přečkali dlouhé cestování. Hodně lidí chce díky elektronické cigaretě přestat kouřit, anebo aspoň kouřit zdravěji.

Zda se rostoucí obliba elektronických cigaret promítne ve spotřebě klasických cigaret, nelze podle obchodníků zatím odhadnout, protože jejich prodej se v Česku teprve rozbíhá. Zatímco z prodeje jedné klasické cigarety stát inkasuje spotřební daň zhruba dvě koruny, tak elektronické cigarety a jejich nikotinové náplně spotřební daní zatíženy nejsou a ministerstvo financí o jejich zdanění neuvažuje. "Jelikož se spotřební daň vybírá z tabáku, a ne z nikotinu, nemáme potřebu zavádět daň na nikotinovou dávku," řekl ČTK náměstek ministra financí Peter Chrenko.

Poptávku po elektronických cigaretách by podle obchodníků ještě zvýšilo schválení antikuřáckého zákona, jehož předloha nyní leží ve sněmovně. Poslední návrh zdravotního výboru počítá se zákazem kouření v barech mimo oddělené kuřárny bez obsluhy. V zemích EU, kde bylo protikuřácké tažení úspěšné, se prodej elektronických cigaret okamžitě prudce zvýšil. Například v britských hospodách lze od loňského podzimu běžně potkat kuřáky, kteří si u piva či drinku vychutnávají elektronickou cigaretu. Podle britských úřadů její používání v hospodách nepřekračuje zákaz kouření.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Myslím si, že většina kuřáků se od elekt. cigaret vrátila ke své...
názor  |  27.1.2018 06:31

Jak jsem šťastný za to,že jsem nikdy nekouřil:-)
Péťa  |  27.1.2018 15:29

Já už elek. Cigaretu. Kouřim pátým rokem a je to super.Co je paráda že...
Benn  |  30.1.2018 05:18

Já už elek. Cigaretu. Kouřim pátým rokem a je to super.Co je paráda že...
Benn  |  30.1.2018 05:19

Prije vam normalni, ze dnes deti dostavaji k 13. narozeninam od rodicu...
Mirka  |  31.1.2018 11:03

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *