Evropský boj proti kouření

23.9.2003 00:00
Drogy

Evropská komise vytváří databázi fotografií a jiných obrázků, ze kterých si budou členské státy moci vybrat, rozhodnou-li se vyzdobit krabičky cigaret, aby skutečně odrazovaly od kouření. Mohou to být dehtem zamořené plíce, srdce poškozené infarktem, nebo spíše humorně míněné karikatury.

"Musíme hledat nové originální způsoby, jak doložit šokující skutečnost, že polovinu všech kuřáků jejich zlozvyk zabije," řekl komisař pro zdraví a ochranu spotřebitelů David Byrne. Usoudil, že "jeden působivý obrázek vypoví víc než tisíc slov".

Od 1. října vstupuje v 15 členských zemích unie v platnost nová směrnice, která nařizuje, že písemné varování proti kouření musí zabírat aspoň třetinu přední strany krabičky cigaret a přinejmenším 40 procent zadní strany. Zakazuje označovat kuřivo zavádějícími přívlastky jako "light" nebo "mild". Nenutí však nikoho, aby na krabičky dával fotky či obrázky - to se nechává na zvážení každého státu.

Komise se ovšem netají tím, že tuto metodu podporuje. Opírá se o dobré zkušenosti z Kanady a z Brazílie, kde podobné obrázky prý mají opravdu odstrašující účinek. Jakkoli si lidé zvyknou na psaný text a přestanou ho časem vnímat, i když jsou písmena veliká, šokující obrázky na ně působí podstatně déle a silněji.

Protože cigarety jako o všechno zboží obíhají po EU volně, musí databázi obrázků spravovat EK. Nyní vyzývá tvůrce v celé unii, aby přispěli svými nápady. Obrázek, který si pak úřady té které země vyberou, bude mít přístup na trh všech států; nikdo nebude smět odmítat dovoz cigaret s odůvodněním, že se mu nelíbí třeba mrtvoly lidí zabitých kouřením, které si někdo jiný v EU z databáze Evropské komise zvolil.

Nové členské státy jako Česko nemají pro zavedení této směrnice žádné výjimky či úlevy; také ony musejí od 1. května příštího roku, kdy vstoupí do EU, na svém trhu umožňovat prodej pouze cigaret s velikými varovnými nápisy. Budou mít zajisté plné právo se uchýlit i k obrázkovým krabičkám a přimět své výrobce, aby do nich ničivé trubičky plnili.

Namátkový výběr ze 14 oficiálních nápisů, jež lze použít:

"Kuřáci umírají mladší."
"Kouření způsobuje smrtící rakovinu plic."
"Kouření je vysoce návykové, nezačínejte."
"Kouření může způsobit pomalou a bolestivou smrt."
"Jak přestat kouřit? Obraťte se o pomoc (+ telefonní číslo)."


Tato poslední metoda podle EK docela dobře funguje. Ještě lepší je prý umísťovat telefonní číslo nebo mailovou adresu hned vedle šokujícího obrázku.

Karel Barták - ČTK

Související články

Irové si vychutnávají v barech poslední cigarety

11.9.2003 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Tolik jsem toho přečetla o kouření,že jsem raději přestala čist!!
kateřina  |  20.3.2006 08:03

Všechny přípravky "proti kouření " se omezují pouze na likvidaci...
Saša  |  23.8.2009 21:04

Dobrý den jmenuji se kateřina jirkovská a moje maminka které je 38...
kačka  |  9.11.2012 19:31

co lezeš mamce do kabelky? víš, že se to nesmí? A neboj, ona na to...
kačenko!  |  9.11.2012 19:39

udělej z něj narkomana: ty každý toleruje a solidárně jim platí jehly...
Sašo,  |  9.11.2012 19:42

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *