Fentanyl - droga 40x silnější než heroin

4.5.2012 00:01
Drogy

V Evropě se opět šíří droga fentanyl, která je 40krát silnější než heroin. Vzhledově přitom heroin připomíná, a u narkomanů tak může způsobit předávkování už po požití malé dávky. Upozornil na to národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Látka fentanyl není žádnou novinkou, dosud se ale za přísné kontroly užívala jen ve zdravotnictví.

 “Fentanyl je znám mnoho let, jeho nebezpečnost je ovšem vysoká zejména pro mladé a nezkušené uživatele drog, kteří jsou vystaveni neznalosti účinků a riziku předávkování s následkem smrti. Přestože není fentanyl v komunitě závislých masově rozšířen, nejsme schopni odhadnout, jak reálné riziko bude v budoucnu představovat,“ varoval Vobořil.


    Fentanyl je syntetický opiát, který se v medicíně používá k tišení bolesti a při anestezii. Jinak je to ale silně návyková droga velmi podobná heroinu. Prášek bývá často doplněn o paracetamol nebo kofein kvůli dosažení hnědé barvy, jakou má heroin. “Drogově závislí uživatelé po jeho aplikaci pociťují podobné stavy jako při užití heroinu, jeho účinek je ovšem 40krát silnější a už u malé dávky hrozí vysoké riziko předávkování,“ uvedl Vobořil.


    Smrtelná dávka se podle odhadů pohybuje už od dvou miligramů. Při předávkování navíc zdravotníkům situaci ztěžuje fakt, že fentanyl není možné zjistit standardními toxikologickými testy.


    Na šíření fentanylu v ČR upozornila Národní protidrogová centrála už loni. Distribuci zaznamenali hlavně na severní Moravě, do České republiky se droga dostávala z Pobaltí. Právě pobaltské země a Skandinávie hlásí nejvyšší podíl úmrtí na předávkování drogami. Například v Estonsku se na milion dospělých jedná až o 150 případů. Česko je zatím v celoevropském průměru téměř na konci, na milion lidí se eviduje méně než deset úmrtí souvisejících s drogami.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Pekny den, pokud potrebujete pomoc a vim moc dobre, s jakou...
eMDzi  |  18.12.2013 13:00

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *