Ibogain

11.2.2005 00:00
Drogy

Vědci poprvé potvrdili účinnost rostlinné drogy ibogain při potlačování závislosti na alkoholu a odhalili také mechanismus působení této drogy. Badatelka Patricia Janaková informovala o výsledcích výzkumu v nejnovějším čísle odborného časopisu Journal of Neuroscience.

Látka zvaná ibogain se získává z kořenů afrického keře Tabernanthe iboga a provází ji pověst látky schopné potlačit chuť abstinujícího alkoholika na alkohol, nebo osvobodit abstinujícího narkomana od chuti na drogu.

V šedesátých letech byl ibogain populárnější spíše pro svou schopnost navozovat až několikahodinové halucinogenní stavy. Navíc laboratorní pokusy odhalily, že tato látka je toxická pro některé typy nervových buněk. To stačilo, aby se snahy využít ibogain k léčbě závislosti dostaly na vedlejší kolej.

Vědci z Kalifornské univerzity v San Francisku nyní při pokusech s myšmi a s potkany zjistili, že ibogain podněcuje vytváření mozkového proteinu GDNF. Vysoká koncentrace tohoto proteinu u pokusných zvířat snižovala konzumaci alkoholu. Badatelé totiž myším a potkanům každý den dopřávali alkohol, dokud se u nich nevytvořila závislost. Po podání ibogainu zvířata s konzumací alkoholu okamžitě přestala.

Při druhém pokusu vědci prokázali, že ibogain snižuje i nebezpečí recidivy alkoholismu: zvířatům, u nichž se vytvořila závislost, náhle přestali alkohol podávat. Když jim pak alkohol po dvou týdnech znovu poskytli, hlodavci, kteří dostávali ibogain, jej konzumovali zřetelně méně, než ostatní zvířata.

"Objev, že ibogain po období abstinence omezuje alkoholismus, byl pro nás velmi vzrušující, protože proti tomuto druhu chování alkoholiků je velmi málo prostředků," uvedla ve svém článku Janaková. Badatelé poukazují na to, že ibogain v mozku stimuluje aktivitu proteinu GDNF. Chtějí teď na základě svých objevů vyvinout nový prostředek, který by rovněž stimuloval protein GDNF, avšak neměl by halucinogenní a toxické vlastnosti ibogainu. Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

nestačí to jednou?
Tom  |  23.2.2015 00:32

Dobrý den snažím se dovolat na vaše číslo ale bohužel se mi to...
Noely  |  16.3.2015 12:53

Filipským 4:6 " Netrapte se žádnou starostí, ale v každé...
P.R  |  16.3.2015 16:32

Ahoj liečbu si absolvovala? katarina.jancovicova@zoznam.sk
Katarina  |  7.5.2015 12:34

prosim cislo na vas ,zavolam.moje cislo,776010425
krasimir avramov  |  26.10.2016 10:28

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *