Irsko jako první země EU zakazuje kouření ve veřejných prostorách

29.3.2004 00:00
Drogy

Sáhnutí po cigaretě se právě v útulných irských hospodách stává téměř zločinem. Jako první země Evropské unie totiž Irsko od pondělí zavádí absolutní zákaz kouření ve veřejných zařízeních.

Vzhledem k tomu, že většina kin, úřadů a prostředků hromadné dopravy se už dříve dobrovolně vzdala cigaretového dýmu, směřuje rozhodnutí vlády právě do restaurací, barů a hospod. Až v noci na pondělí odbije půlnoc a vstoupí v platnost zákon o "zákazu kouření na pracovišti", mají popelníky navždy zmizet ze stolů.

Až 400 úředně pověřených kontrolorů má hlídat dodržování přísné legislativy. Majitelům hospod a restaurací hrozí pokuty až 3000 eur (na 100.000 korun), jestliže se zákon poruší. Přesto úprava připouští výjimky a všeobecný zákaz například neplatí pro hotelové pokoje, věznice nebo psychiatrické léčebny.

Ministerský předseda Bertie Ahern dnes opatření označil za "milník ke zdraví národa". Iniciátor zákazu ministr zdravotnictví Micheal Martin ho odůvodňuje tím, že ročně zemře 7500 Irů na důsledky kouření a nekuřácká většina musí trpět pasivním kouřením. Ministr si také od zákazu slibuje "signál", který podle něj ovlivní i další státy EU.

Martin tvrdí, že většina populace za ním stojí. Kritikové se naopak brání jistým průzkumem, že více než 80 procent obyvatel považuje zákon za přehnaný. Sdružení obchodníků s vínem například hrozí Ahernově vládě, že nechá opatření přezkoumat u domácích i evropských soudů.

V České republice má zákaz kouření na různých veřejných místech a omezení prodeje tabáku a alkoholu zavést zákon, který v loni dubnu ve sněmovně uspěl v prvním čtení. V červnu 2003 jeho projednání poslanci odložili.

Návrh počítá se zákazem kouření například v divadlech, v kinech, ve sportovních halách, v čekárnách, na nástupištích a v úředních budovách. Pokud už má být na takových místech někde kouření povoleno, tak jen ve zvlášť vyhrazených prostorech.

Kouřit by se podle právní normy nemělo ani v restauracích, opět s výjimkou prostor vyhrazených kuřákům, které ale musejí mít "zajištěné dostatečné větrání". Zákaz kouření se týká také škol. Zákon má omezit prodej tabáku na specializované obchody, čerpací stanice a ubytovací zařízení, kde nebydlí děti.

Od července letošního roku začne v ČR platit novela zákona o regulaci reklamy, která omezuje tabákovou reklamu i sponzoring, vedoucí k propagaci tabákových výrobků.

Zdroj: ČTK

Přidat komentář

 
* *