Jak motivovat kuřáka při odvykání cigaretám

17.7.2009 00:00
Drogy

Člověka, který se rozhodl přestat kouřit, by měli příbuzní podporovat jeho vlastními argumenty. Podle Lenky Štěpánkové z centra pro léčbu závislosti na tabáku můžou být členové rodiny nejlepší podporou, neboť znají slabé a silné stránky závislého. Kuřáků, kteří by raději nekouřili, je podle odborníků až 70 procent. Přesto kouří dál a denně si kupují něco, co vlastně nechtějí.


"Je dobré snažit se čerpat z partnera jeho vlastní argumenty pro odvykání kouření," řekla Štěpánková. Odkazovat na motivy, které jsou důležité pro konkrétního člověka, jehož chce okolí podpořit, bude podle ní pravděpodobně úspěšnější, než "jen si stěžovat".


Příbuzní totiž někdy v dobré snaze pomoci "zatlačí" závislého kuřáka do kouta. Výsledkem ale může být jeho zatvrzelý postoj při dalších pokusech pomoci přestat kouřit. "Pokud začneme partnera zahrnovat výčitkami a negací, bude to mít malý efekt a dotyčný se spíše zatvrdí," uvedla Štěpánková.


Úspěch při odvykání cigaretám je podmíněn kuřákovým rozhodnutím přestat kouřit. Pomoci může negativní motivace jako třeba hrozba infarktu i pozitivní přístup, například úspora peněz. V každém případě by měl závislý vyhledat pomoc odborníka. Odvykání mohou usnadnit léky, které zároveň výrazně zvýší šanci na úspěch.


Pokud se kuřák nerozhodne sám, je možné zmiňovat i následky pasivního kouření. Ať už někdo kouří ve svém pokoji, u otevřeného okna, nebo na záchodě, jedovaté látky z cigaret prostoupí celým bytem. Větrání je podle Evy Králíkové z Referenčního centra léčby závislosti na tabáku v každém případně nedostatečné. Například klimatizace v zakouřené restauraci by podle ní musela mít sílu uragánu, aby dokázala vzduch vyčistit.


Pokud mají děti častěji rýmu, záněty horních cest dýchacích nebo středního ucha či se potýkají s astmatem, je nejvyšší čas začít řešit kouření v rodině, říkají odborníci.

Příklady možných argumentů, proč přestat kouřit:
- snížení zdravotních rizik (například infarktu)
- lepší fyzická kondice (například zlepšení erekce)
- zvýšení šance na pořízení si miminka a zdravého plodu vůbec
- u žen-kuřaček hrozí vysoké riziko trombóz, zvláště ve spojení s užíváním antikoncepce

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Marek, pravdepodobne si mal smolu a fajčil si nejaký nepodarok. Kvalitná...
Luciano  |  18.5.2010 13:47

Bohužel se musím přidat k Markovi,mně e-cigareta taky nenadchla.Chybi mi...
Lili  |  18.5.2010 15:40

nekouřícímu vykouří !
Každá dáma  |  18.5.2010 16:07

Již 6. den nekouřím a jsem moc rád. Cigaretu už nikdy. A jak jsem...
Michal  |  19.6.2011 10:38

Souhlasim s Michalem napsal to moc pekne a je to opravdu jen v hlave.Skoda ze...
Patrik  |  19.6.2011 12:04

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *