Kofein a závislost

24.8.2000 00:00
Drogy

Kofeinismus patří mezi nejrozšířenější druhy závislostí, které známe. Není zneužíván samotný, čistý kofein, ale kofein obsažený v kávě nebo čaji. V posledních letech se na trh dostává i mnoho osvěžujících nápojů, které obsahují kofein. Stanovit hranice mezi běžným používáním a zneužíváním kofeinu je velmi obtížné. V některých zemích je pití čaje nebo kávy tak rozšířeno, že bychom museli hovořit o celonárodní toxikomanii. Proto jiná měřítka budou tam, kde se pije káva nebo čaj ve větší míře jako národní nápoj a jiná tam, kde se tyto nápoje používají jen příležitostně.

Ne vždy se kofein zneužívá jen v nápojích. Někteří lidé s oblibou žvýkají kávová zrna. V tropických oblastech roste strom kola, jehož semena obsahují mimo jiné rovněž kofein. Domorodci zrna žvýkají, ale jsou používána i při výrobě osvěžujících nápojů (coca-cola, Pepsikola aj.)
Po požití většího množství látek obsahujících kofein dochází k akutní otravě. Ta se projevuje pocitem úzkosti, bušením srdce (zrychlení pulsu), neklidem, nespavostí, bolestmi hlavy, závratěmi. Mohou se objevit i přeludy - iluze a halucinace. Je trvalé nucení na močení. Při dlouhodobém požívání většího množství látek s kofeinem vzniká chronická otrava, při které jsou poruchy trávení, nechutenství, nucení na zvracení, trvalý neklid, nesoustředivost, roztěkanost, nespavost. Často jsou děsivé sny, člověk cítí úzkost. Bývá třes rukou nebo i celého těla, špatné vidění, záškuby ve svalech. Nálada je stísněná až depresivní, většinou značně úzkostná. Někteří obviňují chronickou otravu kofeinem (kofeinismus) i z poruchy a změn povahy, z neplodnosti a genetických následků. Tyto vztahy však nejsou spolehlivě prokázány, jde spíše o podezření.

Chronické zneužívání ve větších dávkách je charakterizováno lehčí somatickou závislostí, a proto po vynechání někdy vzniká abstinenční syndrom projevující se neklidem až úzkostí, jindy výraznějšími poruchami spánku nebo útlumem. Psychická závislost se vytváří téměř vždy, a když člověk nemá kávu nebo čaj, dostavuje se pocit, že mu něco schází, vzniká touha po těchto nápojích. Odvykání by sice nemělo být obtížné, ale protože pití čaje i kávy se vedle povzbuzujícího účinku stalo i společenskou záležitostí, vznikají někdy problémy. K úspěšnému odvykání by měla postačit úprava celkové životosprávy.

V některých zemích je oblíbené pití kávy, např. u nás se pije převážně turecká káva, v jiných zemích překapávaná káva (Maďarsko, Rakousko, Polsko aj.). S pitím kávy se setkáváme u všech profesí, u mužů t žen. Podobně v jiných zemích je rozšířeno pití čaje - Anglie, Polsko, Čína. Pití povzbuzujících a osvěžujících nápojů, které obsahují kofein je velmi rozšířené. Na některých protialkoholních odděleních se dříve používala kofola jako náhrada tekutin u jedinců, kteří předtím pili větší množství piva. Velmi rychle se však rozšířilo zneužívání tohoto nápoje. Setkali jsme se s případy, kdy léčený vypil dvacet kofol denně. V těchto případech hrál kofein úlohu náhrady jedné závislosti za druhou.

I když kofeinismus ve většině případů je neškodným návykem, přesto jej není možno podceňovat. Kofein se může stát přechodnou náhradou jiné zneužívané látky u toxikomanů.

Dlouhodobá konzumace většího množství kávy může zanechat i nepříznivé následky na tělesném zdraví. Zmínili jsme se již o trávicích potížích někdy mohou vznikat i žaludeční nebo dvanáctníkové vředy, u lidí trpících vysokým krevním tlakem dochází k jeho zhoršování a vzniká nebezpečí krvácení (např. do mozku).

Zdroj: Drogy a společnost - Prof. MUDr. Alojz Janík, DrSc., Doc. MUDr. Karel Dušek, CSc.

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Oblíbila jsem si sky dog, který je silnější než energy drinky a za pár...
Žaneta  |  24.3.2016 12:39

Já jsem pila kávu, ale taky mě z ní začal po letech velké konzumace...
Lenka  |  26.3.2016 16:56

No tak na vitabody.cz mrkni na sky doga, je dobrý a silný, takže nakopne.
Žaneta  |  30.3.2016 11:53

Káva někomu dělá špatně ve větším množství.
Lenka  |  31.3.2016 16:03

Dobrý den. Mohl bych se zeptat? Pokud si člověk vybuduje závislost na...
Matěj  |  27.11.2016 22:59

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *