Konec kolektivního kouření v Norsku

3.6.2004 00:00
Drogy

Vzduch v norských restauracích, které byly mimochodem už předtím mnohem lépe odvětrávané než většina restaurací českých, je od 1. června ještě čistší než dřív. Stejně tak i vzduch v barech a kavárnách. A na letišti Gardemoen vítá cizince hrdý plakát s dvěma muži u čisté řeky a nápisem: Jediní, kdo tu teď žijí v kouři, jsou naši uzení lososi."

Od dnešního dne se totiž Norsko stalo druhou zemí na světě, zakazující kouření ve veřejných zařízeních. Koncem letošního března se podobnou cestou jako první vydalo Irsko. V jiných zemích, jako například v USA nebo v Austrálii, se sice restrikce stejného druhu rovněž vyskytují, ale pouze na regionální a nikoli celostátní úrovni.

Někteří návštěvníci restaurací nemohou ministru zdravotnictví Dagfinnu Höybratenovi přijít na jméno. I část těch, kdo nekouří, míní, že zákaz cigaret přispěje k zániku společenského života Norů. Jejich oponenti ale soudí, že lidé si postupně zvyknou. Podle průzkumu veřejného mínění zákaz vítá celkem 60 procent obyvatel Norska, tedy většina. Dalším dvaceti procentům je to jedno a zbývajících 20 procent je tvrdě proti.

Ještě potěšitelnější je pro zastánce nových restrikcí skutečnost, že každý čtvrtý norský kuřák nyní zvažuje, že s cigaretami nadobro přestane. Norské ceny tabáku jsou přitom vůbec nejvyšší v Evropě. Tak jako tak nyní kouří přibližně čtvrtina norské dospělé populace. Muži a ženy jsou přitom přibližně v poměru půl napůl.

Většina deníků dnes přinesla nostalgické reportáže s fotografiemi těch, kteří si - často s uplakanými pohledy - chtěli cigarety v restauracích ještě naposledy vychutnat až do samého konce. V několika hospodách v hlavním městě takoví skalní kuřáci seděli až do půlnoci a típli svou cigaretu skutečně až v hodině dvanácté či těsně po ní.

To už se však museli opatrně rozhlédnout kolem. Od půlnoci je totiž dodržování nového zákona plně v odpovědnosti majitele provozovny a kdokoli si na porušování zákazu mohl začít stěžovat u několika institucí. Ke stejnému účelu byla zřízena nová telefonní linka se zvláštním osmimístným číslem.

Možná i proto, ale určitě nejen proto, bylo už krátce po půlnoci v řadě norských hospod čerstvě vyvětráno.

Tomáš Sniegoň - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Dobry den, zajimalo by mě co norští lidé udělají lidem, kteří tento...
Linda  |  6.6.2007 17:43

Co, LINDO? Děláš u Morissetů a bojíš se o místo:) Normálně budou...
Aleš  |  6.6.2007 18:00

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *