Konopí - opojný prostředek, lék, potrava i afrodiziakum

2.2.2001 00:00
Drogy

Divoce rostoucí konopí se vyskytuje v celém Himálaji, v některých oblastech se také ve velkém stylu pěstuje. Kromě svého tradičního významu lidového opojného prostředku, např. při svátku Hólí, hraje konopí důležitou úlohu po celé Indii a Nepálu i v lidové medicíně, která je silně prostoupena ájurvédskými koncepcemi.

Přípravky z konopí se v lidové medicíně používají k odčervení a ke zvýšení chuti k jídlu, při střevních poruchách, bronchitidě, nachlazení, kašli, křečích, deliriu, epilepsii, řezných ranách, poruchách trávení, nemocích uší, poruchách zraku, kapavce, porodních bolestech, zácpě, kožních vyrážkách, ochrnutí jazyka, poraněních, tetanu, hemoroidech, jako nervové stimulans i jako pilulka na spaní.

V Nepálu se přípravky z konopí užívají téměř při všech chorobách. Bhílové v okrese Jhabua kouří konopí ke zmírnění bolesti při zlomeninách. V severoindickém okrese Kumaun se šťáva vymačkaná z čerstvé rostliny nanáší zevně k léčení hemoroidů. Čerstvá šťáva z listů se pije při bolestech břicha. Podává se také dobytku, když se u něho projevují příznaky pokaženého trávení nebo bolestí žaludku.

V horských oblastech Nepálu se konopná semena nakládají jako pokroutka pro lidi a olej, jenž se z nich vylisuje, se používá ke smažení. Potrava z konopí se pokládá za zdravou. Konopí se všeobecně chválí jako afrodisiakum.

V Kašmíru mají hodně Bandži kouřit ti, kdo trpí dnou. Tam se také mísí upražené listy samičích rostlin a nezralá květenství se míchají s medem a polykají se jako prostředek na spaní.

Jak se konopí podle nepálské legendy dostalo k lidem? Šiva byl ženatý s Párvatí a žil s ní v krásném domě na úpatí Himálaje. Rád se však toulal po kraji, zabavoval se s jinými bohyněmi a jen málokdy býval doma. To Párvatí hněvalo. A tak si řekla: "Co dělám špatně? Můj muž je pořád pryč, a já sedím sama v našem domě." Tu uviděla kvetoucí konopnou rostlinu a natrhala si pár nádherných, pryskyřičnatých a krásně vonících květů. Když se Šiva vrátil domů, dala mu květy vykouřit. A tak Šiva kouřil poprvé v lidských dějinách Bandžu. To ho rozveselilo a vzrušilo. Přitom se mu otevřelo třetí oko a on pohlédl na božskou Párvatí. Připadla mu jako nejkrásnější bytost v celém vesmíru, a tak jí nadšeně řekl: "Tak je to nejhezčí. Zůstanu teď u tebe stále." A tak Šiva a Párvatí kouřili Bandžu a pili bhang. Proto lidé dodnes kouří ku poctě Šivovi Bandžu a o jeho narozeninách, Šivarátrí, pijí bhang. Lidé tak dostali své afrodisiakum. Tímto způsobem se lék bohů dostal do rukou lidem.

Zdroj: Christian Ratsch - Konopí jako lék, Volvox Globator

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

film Konopné pašíje film Útěk před lékem...
aja  |  10.11.2013 07:26

alkohol je daleko tvrdší drogou a kdybyste věděli,kolik lidí ročně...
aja  |  10.11.2013 07:32

to jde vidět jak pár jedniců zmasírovalo mozky i policajtům nesmyslama o...
Ela  |  10.11.2013 07:35

pěkné..
Eva  |  10.11.2013 07:37

Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti John...
Doporučuji knihy Johna Virapena - pravda o lécích  |  28.12.2014 19:36

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *