Kouření je hlavní příčinou chronické obstrukční plicní nemoci

23.9.2002 00:00
Drogy

Kouření je hlavní příčinou nejen rakoviny plic, ale i méně známé chronické obstrukční plicní nemoci. Na toto vleklé onemocnění průdušek, při němž je omezeno proudění vzduchu do plic a pacient trpí těžkou dušností, zemřelo v roce 2000 v České republice 1713 lidí. V témže roce kouřilo 29 procent obyvatel. Největší úmrtnost byla v roce 1969, kdy nemoc zahubila 5868 lidí; tehdy kouřilo přes 40 procent obyvatel.

Novinářům to řekl profesor Vladimír Vondra z České pneumologické a ftizeologické společnosti. "Vliv kouření je nepochybný," řekl. Varující podle Vondry je, že v posledních letech přibývá kuřaček, tím i úmrtí žen na tuto chorobu.

Lékařka pražské poradny pro odvykání kouření Eva Králíková vysvětlila příklon žen ke kuřáctví vlivem reklamy tabákových firem. Mladým dívkám slibuje úspěch ve společnosti a hraje i na jejich touhu po snížení váhy. "Devět z deseti kuřáků začalo kouřit jako děti, kdy se nerozhodovali svobodně, ale byli pod vlivem reklamy, kterou tato společnost dovolila," řekla.

Pro pacienta s chronickou obstrukční plicní nemocí je podle Králíkové předpokladem účinné léčby zanechání kuřáckého návyku. Podle ní není vhodné strašit kuřáky nemocemi z kouření, jsou drogově závislí a potřebují pomoc, pojišťovny však zatím jejich léčbu neplatí.

Tlak je podle lékařky třeba vyvíjet spíše na stát, který podle ní povolil reklamu na tabák, umožnil třetinové ceny kuřiva proti cenám v Evropské unii, neposkytuje určité procento z daní zdravotnictví, na krabičkách cigaret nechává jen malá varování o škodlivosti kouření a umožňuje prodej light cigaret s tvrzením, že jsou zdravé.

Naďa Myslivcová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

hej lidi nekuřte ptz je to strašnej návik a ja sama mam ted veliky problemy
Adelka  |  25.12.2008 11:57

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *