Kouření má asi přímý vliv na vznik lupénky

22.6.2006 00:00
Drogy

Američtí vědci z univerzity v Utahu zjistili, že kouření má zřejmě přímý vliv na vznik lupénky, Kouření více než 20 cigaret denně podle nich zvyšuje riziko těžké lupénky dvojnásobně. Výsledky studie vědci uveřejnili v časopise Archives of Dermatology. Souvislost mezi kouřením, vysokou váhou, stresem a výskytem lupénky zjistili i italští vědci.

Předsedkyně České akademie dermatovenerologie Jana Hercogová ČTK řekla, že na vzniku lupénky se podílí porucha imunitního systému. Nikotin podle Hercogové, která je také přednostkou Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Na Bulovce, ovlivňuje řadu imunitních dějů v organismu.

Pokusy na myších podle expertů prokázaly, že nikotin ovlivňuje imunitní systém jednak přímo působením na T-lymfocyty, které regulují ostatní buňky, a jednak nepřímo svým vlivem na vazby mezi mozkem a imunitním systémem.

Genetické předpoklady hrají rozhodující roli v určení charakteru a rozsahu onemocnění. Vědci prokázali, že v tomto směru existují dva typy lupénky. Pacienti s lupénkou mladistvých mají většinou v rodině někoho se stejným onemocněním. Jejich nemoc má převážně akutní průběh a je špatně léčitelná. Lupénka dospělých se objevuje až po 40. roce života a rodinná anamnéza je negativní. Průběh onemocnění je mírnější, chronický a často se omezuje na některá místa.

Česká akademie dermatovenerologie zkoumala kvalitu života pacientů s lupénkou. "K našemu překvapení a zděšení se zjistilo, že pacient s lupénkou trpí jen o něco méně než ten, který má deprese nebo onkologické choroby či choroby srdce a cév," uvedla Hercogová.

Jitka Klejnová - ČTK

Přidat komentář

 
* *