Kouření je podle finských vědců jednou z příčin astmatu

15.11.2004 00:00
Drogy

Lidé, kteří kouří, mají o 33 procent větší pravděpodobnost, že se u nich vyvine astma, než ti, kteří nekouří. Tým finských vědců na základě studie, do níž bylo zapojeno 1444 lidí, dospěl k jasným důkazům, že kouření způsobuje astma. Doposud se vědělo, že tento rozšířený zlozvyk zhoršuje astma, ale o tom, zda ho také způsobuje, vládly pochybnosti.

Cigaretový kouř obsahuje na 4000 chemických látek, z nichž mnoho poškozuje dýchací cesty a asi stovka je schopna vyvolat zhoubné nádory.

Jednou z výtek, které byly vznášeny vůči dosavadním studiím, bylo to, že se týkaly obvykle jen určité skupiny obyvatel v určitém časovém období. Výsledky ukazovaly na zřejmé spojení mezi kouřením a nemocí, ale nedokazovaly, že tento zlozvyk je přímou příčinou nemoci. Navíc dříve bylo těžké dokázat, že kouření přímo způsobuje astma, a to kvůli chybným diagnózám. Nyní se věnovalo velké úsilí tomu, aby takové diagnózy byly vyloučeny.

Finský tým zařadil do studie lidi, kteří původně neměli žádné příznaky astmatu nebo plicního onemocnění a během studie se u nich nějaké příznaky rozvinuly. Skupina 521 pacientů, u nichž se začaly projevovat příznaky astmatu, byla potom dva a půl roku sledována a porovnávána s druhou skupinou 923 lidí, kteří neměli žádné příznaky alergie.

Finská studie ukázala, že u kuřáků je o 33 procent větší pravděpodobnost, že se u nich vyvine astma než u nekuřáků. Ohrožení bývalých kuřáků proti nekuřákům je dokonce vyšší o 49 procent. Více ohroženy astmatem jsou kuřačky než jejich mužští kolegové. Vysvětlit to lze tím, že ženy jsou zranitelnější vůči škodlivým účinkům kouření.

"Zjistili jsme, že dokonce i nekuřačky mají zvýšené riziko rozvoje astmatu ve srovnání s jejich mužskými nekuřáckými protějšky, a to riziko je vyšší o 57 procent," řekl vedoucí výzkumu doktor Ritva Piipari.˝

Riziko astmatu je přímo úměrné počtu cigaret vykouřených za den a celkovému počtu cigaret vykouřených za život. Citlivost na účinky tabáku je ale u každého člověka jiná. Mezi lidmi jsou i těžcí kuřáci, kteří jsou odolní vůči dráždivým látkám v tabáku.

Podle vědců přibývá důkazů o škodlivosti kouření. Je třeba k tomu přihlížet při tvorbě zákonů a zakázat kouření na pracovištích a na veřejných místech.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

to je dobré,jak jakési bylinkové vodičky.jaké jaké jaké????????
gabka  |  24.5.2006 13:01

for kam2kam: nechci ti do toho kecat..ale astma je celoživotnní..a je...
nikuška  |  25.6.2006 11:16

Vím, jak zmírnit nepříjemnosti s astmatem.Je však nutná individuální...
Bohumil  |  27.5.2008 15:40

Bohumile - Nutra Bona Nutra Bona Nutra Bona ... ?
Lenka  |  27.5.2008 16:07

Jj Nutra Bona Symba opravdu na alergie zabírá. Mám kamaráda ten má...
Jiří  |  29.5.2011 18:46

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *