Kouření v těhotenství může způsobit i smrt dítěte

11.1.2002 00:00
Drogy

Pětina těhotných žen v České republice kouří. Přitom kouření negativně ovlivňuje celkový tělesný, duševní i sociální vývoj dětí. Ženy by měly přestat kouřit aspoň rok před plánovaným otěhotněním.

Děti kuřaček mají nižší porodní váhu, v průměru asi o čtvrt kilogramu. Maminky se mylně domnívají, že menší váha miminka jim usnadní porod. To není pravda, protože závažnost porodu se odvíjí od obvodu hlavičky.

Polovina dětí ve věku do jednoho roku, které zemřely v důsledku syndromu náhlého úmrtí, doplatila na to, že jejich matky v jiném stavu kouřily. Děti zemřely, neboť náhle přestaly dýchat, kouření v druhé polovině těhotenství ničí právě určité mozkové receptory plodu, které umějí automaticky nastartovat dýchání, pokud se dech na chvilku zastaví.

Delší dobu je již známo, že děti žen, které nepřestaly kouřit ani v těhotenství, jsou častěji negativistické, impulzívní a agresívní. Podle nedávno publikovaných výsledků výzkumu amerických vědců potomci takových žen v porovnání se svými vrstevníky pětkrát častěji ve věku deseti let experimentují s tabákem.

Vznik závislosti na nikotinu je z 60 procent ovlivněn geneticky. Přitom náchylnost k tabáku lze zdědit i po otci.

Podle loňského průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění pravidelně kouří 19 procent Čechů a 13 procent se považuje za příležitostné kuřáky.

Zdroj: ČTK, Dr. Králíková - poradna pro odvykání kouření 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy

Přidat komentář

 
* *