Kouření vodní dýmky

8.7.2005 00:00
Drogy

Kouření vodní dýmky není tak nevinné, jak si lidé myslí. Kysličník uhelnatý, dehet, nicotin a těžké kovy obsažené v kouři ohrožují zdraví kuřáků. Koncentrace rakovinotvorných a návykových látek je v tabáku, který se ve vodních dýmkách používá, větší než v tabáku cigaret. Vyplývá to ze studie, již zveřejnil odborný časopis Pediatrics.

Vodní dýmky patří především k zemím Blízkého východu, ale kouří se také v Asii. Donedávna byly považovány za záležitost starších generací, avšak teď přicházejí do módy i u mladé generace. Ve velkých městech vznikají kavárny pro kuřáky vodních dýmek, které vyhledává mládež.

Odhaduje se, že na světě je na 100 milionů vodních kuřáků. "Lidé si myslí, že kouření vodní dýmky je pro zdraví méně škodlivé než kouření cigaret," uvádí ve studii Barry Knishkowy z Izraele.

Tabák používaný ve vodní dýmce se mísí s medem nebo melasou a také s olejem a ovocnými přísadami. Někteří kuřáci si do směsí přidávají hašiš, alkohol nebo marihuanu. Dým se filtruje přes nádobu s vodou, a je tedy při vdechnutí studený.

Odborníci měřili koncentraci kysličníku uhelnatého v krvi a u kuřáků vodních dýmek zjistili ve srovnání s kuřáky cigaret čtyřnásobné hodnoty. Také množství nikotinu je vyšší. Na vodní dýmky ale zřejmě nevzniká taková závislost jako na cigarety.

U kuřáků vodních dýmek je nejen zvýšené riziko rakoviny, ale ze studie egyptských párů vyplývá, že kouření vodní dýmky snižuje plodnost.

Vodní dýmka je známa pod názvy nargilé a šíša. Soudí se, že pochází z Indie. V arabském světě není jen záležitostí mužů. Třeba v Káhiře si chodí dýmku zakouřit oba manželé.

Autoři studie nabádají úřady, aby šířily informace o důsledcích kouření vodní dýmky a nepřispívaly k mýtu o její nezávadnosti pro zdraví.

Zdroj: ČTK

Související články

Jste závislí na marihuaně?

25.7.2002 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Ego el cigareta je ta nejlepší s el cigaret co jsem kdy měl ma největší...
full  |  24.9.2012 10:50

za debila jsou u mně ti, kteří kouří už ve 14ti letech. I později....
Vojto,  |  24.9.2012 12:02

Vodnice je super
Vodník  |  24.9.2012 21:28

totální hovadina, na vysoký jsem kouřil vodárnu 5 let jak divej. Po...
satanek66  |  14.10.2014 20:32

To neni zadny klamani to sou jen nazory ja ji mel tak trikrat za zivot ani...
Jiri  |  16.10.2015 07:24

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *