Kuřáci se státu vyplatí

19.6.2001 00:00
Drogy

Kuřáci v České republice nepřispívají ke zvyšování výdajů veřejných financí. Vyplývá to z výsledků studie o dopadech kouření na veřejné finance v ČR, kterou v těchto dnech zveřejnila společnost Arthur D. Little.

Studie na základě analýzy příjmů a výdajů veřejných financí souvisejících s kouřením za rok 1999 dospěla k závěru, že realistický odhad bilance veřejných financí je přebytek 5,815 miliardy korun.

Příjmy do státního rozpočtu činily 21,463 miliardy korun, pětadevadesát procent těchto příjmů tvořily daňové výnosy. Zbytek připadl na úspory výdajů z důvodu kratší průměrné délky života kuřáků.

Náklady Arthur D. Little vypočetla na 15,647 miliardy. Zahrnují jak přímé náklady na zdravotní péči, tak náklady na zdravotní péči způsobenou pasívní kouřením, nemocenské dávky, ušlou daň z příjmu kvůli předčasným úmrtím kuřáků i škody způsobené požáry.

Práce na analýze, která je první podobnou studií v ČR, trvala půl roku a opírala se o informace z oficiálních statistik, zpráv národních a mezinárodních zdravotnických institucí, od Všeobecné zdravotní pojišťovny a odborníků v oblasti zdravotnictví, prevence kouření, epidemiologie a ekonomie. Metodika analýzy, jíž zadala a financovala společnost Philip Morris ČR, byla porovnávána s obdobnými pracemi realizovanými v zahraničí, uvedli autoři.

Americká společnost Arthur D. Little je jedna z nejstarších poradenských firem na světě. Má kanceláře v 50 zemích světa a zaměstnává kolem 3200 lidí.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

www.konopa.cz
Ingeborg  |  19.6.2001 10:13

Takže se nen, co divit, že se vlastně proti kouření opravdově nebojuje,...
Helena  |  19.6.2001 14:37

Jeste, ze nekourim! Vlastne jen PKD a to je zdrave. Nemyslite damy?!
xoxo  |  25.6.2001 20:48

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *