Kuřákům konopí onemocní plíce dřív než kuřákům tabáku

26.2.2008 00:00
Drogy

Podle mezinárodní vědecké studie zveřejněné v časopise Respirology dochází u kuřáků marihuany až o 20 let dříve k puchýřnaté rozedmě plic než u kuřáků tabákových cigaret. O výzkumu informoval na webových stránkách www.adiktologie.cz vedoucí pro vědu a výzkum Centra adiktologie Karlovy univerzity Tomáš Zábranský. V Česku je marihuana oblíbená zejména u mladých lidí, zkušenosti s ní má 45 procent šestnáctiletých.


Puchýřnatý emfyzém je plicní onemocnění způsobené vdechováním jedovatých chemikálií a dlouhodobým působením tabákového kouře. Vzduch se uzavírá v plicích, což brání dýchání a plíce se tím poškozují. Podle autorů výzkumu byl průměrný věk kuřáků marihuany, kteří měli problémy s plícemi, 41 let. U pacientů, kteří kouří tabák, to bylo 65 let.


Přístroje odhalily u pacientů závažné asymetrické buly (puchýře) různých velikostí. Autoři výzkumu si větší poškození plic u kuřáků konopných látek vysvětlují jiným způsobem kouření marihuany a tabáku. "Kuřáci marihuany inhalují velmi horký kouř marihuany co nejhlouběji a snaží se ho v sobě udržet co nejdéle a potom ho vyfukují velmi pomalu," vysvětlil vědec Matthew Naughton. Lidé, kteří kouří marihuanu, inhalují více kouře a zadržují dech až čtyřikrát déle než kuřáci cigaret.


Podle Zábranského je tento způsob vdechování kouře nejen velmi škodlivý, sporná je i jeho účinnost. Podle některých pramenů jde prý spíše o pověru, která českým turistům v nizozemských coffee-shopech vynesla přezdívku "pražští potápěči".


Marihuana patří po alkoholu a tabáku k nejčastěji zneužívaným návykovým látkám v České republice. Z mezinárodních srovnání vyplývá, že české děti a mladí lidé experimentují s konopnými látkami skoro nejvíce z celé Evropy.
Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Domácí konopí rozhodně neobsahuje arsen a kianovodík jako kupované...
Hulení je super!!!  |  13.4.2012 19:56

Souhlasim s tebou. A na víc je rozhodně lepší dát si deně jednoho...
hulič  |  13.4.2012 20:41

tohle je totální kravina, tyhle bláboly čítávám často, jsou totiž...
kalmar  |  24.3.2013 17:55

ty si ale debil
honza  |  11.6.2013 12:14

Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti John...
Doporučuji knihy Johna Virapena - pravda o lécích  |  28.12.2014 19:35

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *