Léčba konopím ohrožena

18.10.2012 00:01
Drogy

Tisíce nemocných v Česku, kterým by mohlo pomoci konopí, budou mít nejspíše smůlu. Zákon o léčivech léčbu konopím zlegalizuje, konopí si však nebudou moci finančně dovolit. Legalizaci konopí k léčebným účelům bojkotují pojišťovny. Nechtějí přispívat na léčbu

Za dávku legálního konopí zaplatí pacienti s roztroušenou sklerózou či Parkinsonem více, než čekali. Ačkoli novela zákona, která má legalizovat využívání konopí k léčbě, zřejmě projde, zdravotní pojišťovny nemají v plánu přispívat pacientům na léčbu. Důvod? Nejde prý o léčbu, ale o potlačování příznaků. Léčení roztroušené sklerózy bez „dotace“ tak může pacienta přijít až na 15 tisíc korun měsíčně.

Důvodem pro neproplacení je podle prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven ČR Jaromíra Gajdáčka to, že prý nejde o kauzální léčbu. „Jde pouze o potlačování příznaků, kterými se příslušné nemoci a stavy pozitivně reagující na podávání marihuany projevují. Jde tedy o terapii podpůrnou,“ uvedl Gajdáček.

Jaký to bude mít dopad, komentuje Jiří Stabla, odborník na konopí „Lékárny nejspíše nebudou tak drahé konopí vůbec odebírat, protože nebudou pacienti, kteří by na to měli. Přitom stát chce konopí dovážet ze zahraničí. Kdyby se licencované konopí vyrábělo u nás, cena bude až o dvě třetiny nižší,“ míní Jiří Stabla. 

Podle odborníků je celý zákon odsouzen k nezdaru

Lidé se budou stále léčit nelegálně, konopí si sami pěstovat či pokoutně shánět a bude na ně pohlíženo jako na narkomany. „Sice nejspíše bude zákon legislativně přijat, ale to je tak vše. Pro uspokojení poptávky, která nyní převyšuje nabídku, by si vážně nemocní měli dostat šanci rostlinu vypěstovat doma, tedy za minimálních nákladů,“ míní Jiří Stabla s tím, že paradoxně pokud se konopí „zlegalizuje“ a dostane na úroveň léčiv kontrolovaných farmaceutickými firmami, vyjde to nehorázně draho.

Pacienti nebudou mít na konopí z lékáren peníze

Přestože jsem vyzkoušel mnoho léků. Doporučil mi jeden známý konopí. Nyní mohu daleko lépe každodenně fungovat, dokonce i pracovat. Pěstuji si jej sám, pro vlastní potřebu. Stojí mě to akorát koupit si květináč, zeminu a zaplatit vodu, kterou to zalívám. Náklady jsou velmi malé. Na léčbu konopím z lékáren bych neměl,“ potvrzuje David N. z Olomouce, který už bezmála 5 let trpí roztroušenou sklerózou. 

Do lékáren budou konopí dodávat licencovaní výrobci a pěstitelé. Asi půl roku by se mělo dovážet ze zahraničí. Ve hře jsou země jako Nizozemí nebo Izrael, kde již nyní konopí slaví úspěchy při léčbě a potlačení příznaků takových těžkých a nevyléčitelných nemocí, jako je Parkinsonova choroba nebo roztroušená skleróza. Účinně také tlumí silné bolesti vyvolané rakovinou. Při léčbě lupénky a atopického ekzému je doporučován již dnes zdravotní prostředek ve formě konopné masti Carun. Proti hrazení ze zdravotního pojištění se ohradil i ministr zdravotnictví Leoš Heger, který si myslí, že plošné přispívání by zdravotní pojišťovny zruinovalo. 

Novela zákona o léčivech by se měla podle dosavadního legislativního procesu dostat v říjnu do posledního, tedy třetího čtení. V minulém týdnu podpořil léčbu konopím zdravotní výbor dolní komory Parlamentu, a to pouze s menšími výhradami. Dříve se k návrhu kladně postavil i zemědělský výbor. Státní ústav pro kontrolu léčiv, jenž bude mít na starost dohlížení dovozu a výroby, by měl do roka od účinnosti zákona umožnit pěstovat léčivé konopí i českým firmám. Ministerstvo zdravotnictví původně navrhovalo na přípravu domácí produkce až dva roky.

 

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Faktem je, že farmaceutické firmy vyvíjejí preparáty, které u pacienta...
!  |  19.10.2012 13:00

Konopí plně nahradí jitrocel, který je ještě mnhem lečivější.
Michal  |  19.10.2012 18:57

Michale tak nám tady napiš, jak používat jitrocel při rakovině,...
Jana  |  19.10.2012 19:08

Přeju Vám zdraví,všechno co je třeba máme v mysli,nemáme se dát...
kočička  |  20.10.2012 16:25

Nova mi kdysi svou přiblblou reportáží zblbla babičku, která si sehnala...
Petr  |  18.1.2014 02:18

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *