Léčba závislosti na drogách tradiční čínskou medicínou

6.12.2001 00:00
Drogy

K léčení drogové závislosti může být podle psycholožky Marcely Slavíčkové s úspěchem využita tradiční čínská medicína. "S její pomocí umíme ovlivnit emoce, navodit ty žádoucí a vhodné a zrušit záporné a škodlivé," řekla ČTK Slavíčková ze soukromé ambulance v Praze 6.

Její přístup považuje za zajímavý psycholožka Ilona Preslová ze Sananimu. "V čínské medicíně je tisíciletá tradice. S jejím využitím ale nemáme zkušenosti, užíváme tradičních metod," řekla Preslová.

Poznamenala, že kdyby někdo na světě objevil způsob, jak vyléčit drogovou závislost, rádi to přijmou. "Vycházíme z psychoterapeutických metod s nácvikem režimu a chování. Jde o to, aby člověk přišel k tomu, proč drogu bere, co ho na tom láká, a zároveň si srovnal způsob života," řekla Preslová.

S psychoterapií spojuje léčení také Slavíčková. Vysvětlila, že podle čínské medicíny vytváří každou emoci kvalita energie příslušného tělesného orgánu. Například strach je nedostatkem energie v ledvinách, vztek je z přebytku energie v játrech.

"Braní drogy vždy předchází emoční nerovnováha. Emoční harmonizace dosahujeme působením na orgány a na regulaci těla jako celku a navozujeme či posilujeme motivovanost k abstinenci," řekla. Dalším efektem čínské medicíny je podle ní průběžné odstraňování tělesných obtíží spojených s abstinencí, jako jsou poruchy spánku, křeče, bolesti a úzkost. Pomocí čínské medicíny se při detoxikaci rovněž očistí tělo od škodlivin.

Preslová připomněla, že úspěšnost léčby závisí na tom, jak dlouho byl člověk závislý, v čem nachází motivaci a do jakých podmínek se vrátí po léčbě. "Je rozdíl, zda se začne léčit sedmnáctiletý člověk, za kterým rodina stojí a pomáhá mu, nebo je to člověk po deseti letech braní," řekla.

Zdroj: Naďa Myslivcová, ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Nejdříve musíme hledat příčinu, pak snadněji zvládnem závislost....
Eduard Boháč  |  8.12.2001 11:26

kerej kokot ty stránky robil,je to na piču
sosbuz  |  2.6.2006 13:18

mi neeeeeeee
trzhrtzrtzjknmkjk  |  24.4.2007 12:15

je to pravda
Andrea  |  12.4.2010 21:04

Dobrý den. Tak už jsem sám z toho špatnej. Byl jsem v lečebné v...
Miki  |  28.5.2016 01:58

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *