Lehké drogy zvyšují hrozbu psychóz až o 40 procent

31.7.2007 00:00
Drogy

Požívání hašiše nebo marihuany zvyšuje riziko psychických onemocnění až o 40 procent. K tomuto závěru došla skupina britských vědců pod vedením Stanleyho Zammita z Univerzity v Cardiffu. Výsledky jejich práce zveřejnil lékařský časopis The Lancet.

Vědci kromě vlastního výzkumu analyzovali 35 dalších studií k problematice kanabisu. "Máme nyní dostatek důkazů, abychom mladé lidi varovali, že konzumace konopí zvyšuje riziko, že je v pozdějším věku postihne nějaká forma psychického onemocnění," prohlašují britští vědci.

Hašiš, který se vyrábí z pryskyřice samičích květů konopí, a marihuana ze sušených lístků stejné rostliny se většinou konzumují v podobě jointů, v dýmce nebo jsou polykány. Často jsou obě substance označovány jako relativně neškodné drogy, to ale není pravda, tvrdí vědci. Jejich výzkum prokázal závislost na dávkování: kdo bere drogu častěji, je psychózou ohrožen více. U silných uživatelů je toto riziko až dvojnásobné oproti příležitostným.

Pod pojem psychóza vědci zahrnují četné středně závažná až vážná psychická onemocnění. Jejich společným jmenovatelem je ztráta reality, lišící se povahou a průběhem. Jako příklad lze uvést poruchy vědomí, paměti nebo orientace, nebo pak přeludy, halucinace a maniodepresivní choroby.

V doprovodném komentáři upozorňuje Merete Nordentoftová z univerzitní nemocnice v dánské Kodani, že společnost nebezpečí podceňuje. "Ve veřejných diskusích bývá kanabis v porovnání s alkoholem nebo opiáty považován za více méně neškodnou drogu. Zdá se, že dlouhodobé vlivy kanabisu na psychózy jsou přehlíženy, a veřejnost proto musí být o těchto hrozbách zpravena," říká.

Zammit poukazuje v časopise na to, že v zemích jako USA a Británie má zkušenosti s kanabisem na 20 procent mladých lidí. V Německu je to podle spolkové ústředny pro zdravotní průzkum 26 procent. Obecně je kanabis nejrozšířenější drogou v řadě zemí, a znalosti konzumentů o něm zůstávají minimální.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Umotám si cigaretu marihuany ze sušených lístků (možná i kořínků),...
Daveid  |  7.1.2009 10:27

pekny clanek...obdivuju ty lidi co spocitaly vsechny lidi na svete co hulej...
Fakt  |  11.9.2009 18:40

fakta o marihuaně http://www.marihuana.cz/
fakta o marihuaně  |  7.2.2011 01:06

http://www.blisty.cz/art/57549.html
Kouření konopí vede k zvýšenému riziku psychózy  |  3.3.2011 09:39

Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti John...
Doporučuji knihy Johna Virapena - pravda o lécích  |  28.12.2014 19:35

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *