Lékaři píší poslancům, aby konečně zakázali kouření v restauracích

8.12.2015 00:01
Drogy

Představitelé České lékařské komory, České lékárnické komory, Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku a České aliance proti chronickým respiračním onemocněním dnes v otevřeném dopise vyzvali poslance, aby přijali zákon, který zajistí nekuřácké vnitřní veřejné prostory a ochrání tak veřejnost i zaměstnance před škodlivými účinky pasivního kouření. Vládní návrh zákona, který měl původně platit již od ledna příštího roku, se dlouho nedařilo dostat na přední místo programu jednání Sněmovny. Dnes 8. prosince 2015 je zařazen na první místo programu.

Po několikaletém odkládání se návrh zákona dostal do Sněmovny a lékaři naléhají, aby jej poslanci přijali a zařadili Českou republiku mezi civilizované země. 

Nekuřácké vnitřní, někde i vnější veřejné prostory patří ke znakům vyspělosti státu. Česká republika je jednou z mála civilizovaných zemí, kde komplexní ochrana před vystavením tabákovému kouři ještě neexistuje,“ píše se v dopise.

Lékaři dále upozorňují na podíl tabákové lobby na zdržení přijetí zákona: „Po zavedení nekuřáckých vnitřních veřejných prostor sníží se prodej cigaret (někteří přestanou kouřit, většina kuřáků omezí počet cigaret a méně mladých kouřit začne) - to je jistě důvod lobování výrobců cigaret proti takovému zákonu. Ale stejně jako jinde, i v naší populaci převažují nekuřáci a tak se příjmy pohostinského průmyslu nesníží: ve většině zemí se naopak po přijetí takového zákona zvýšily.“

Plné znění otevřeného dopisu:

Vážení předsedové parlamentních stran,
vážené poslankyně, vážení poslanci,
obracíme se na Vás s žádostí o přijetí zákona, který by zajistil nekuřácké vnitřní veřejné prostory bez výjimky a ochránil tak veřejnost i zaměstnance před škodlivými účinky pasivního kouření.


Nekuřácké vnitřní, někde i vnější veřejné prostory patří ke znakům vyspělosti státu. Česká republika je jednou z mála civilizovaných zemí, kde komplexní ochrana před vystavením tabákovému kouři ještě neexistuje.


Absence ochrany před tabákovým kouřem vystavuje toxickým látkám desetitisíce zaměstnanců v pohostinství a miliony hostů včetně dětí, které v doprovodu rodičů nemají na výběr. Pasivní kouření způsobuje v České republice nejméně stovky úmrtí ročně, značně zvyšuje riziko nejen infarktu a rakoviny plic, ale také dlouhé řady dalších onemocnění.


Po zavedení nekuřáckých vnitřních veřejných prostor sníží se prodej cigaret (někteří přestanou kouřit, většina kuřáků omezí počet cigaret a méně mladých kouřit začne) - to je jistě důvod lobování výrobců cigaret proti takovému zákonu. Ale stejně jako jinde, i v naší populaci převažují nekuřáci a tak se příjmy pohostinského průmyslu nesníží: ve většině zemí se naopak po přijetí takového zákona zvýšily. Obecně nejsou tabákové výrobky pro státní příjem přínosem - viz ekonomické analýzy Univerzity Illinois - stát na jejich přítomnost na trhu naopak doplácí.


Žádáme, aby se Česká republika připojila k většině evropských i dalších civilizovaných zemí, kde jsou nekuřácké veřejné prostory samozřejmostí. Navíc po nás tuto základní ochranu před tabákovým kouřem požaduje Nařízení EU o tabákových výrobcích 2014/40/EU a Rámcová úmluva o kontrole tabáku Světové zdravotnické organizace.
Děkujeme za Vaše kroky

MUDr. Milan Kubek
prezident České lékařské komory

PharmDr. Lubomír Chudoba
prezident České lékárnické komory

doc. MUDr. Králíková Eva, CSc.
předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku

Prof. MUDr. Vítězslav Kolek, DrSc.
Česká aliance proti chronickým respiračním onemocněním

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Jo kuřácké bary bych nechala, ale jen některé - dle výběru majitele....
Jana  |  11.12.2015 14:33

O tam žádnej společenskej život není. Ve skutečnosti tam scípl pes....
gin  |  11.12.2015 14:34

Tak to chápu, že se ti to nelíbí, ale musíš uznat, že to není...
Jana  |  11.12.2015 14:39

Proti zákazu kouření v restauracích nic nemám, ale jaký má smysl to...
gin  |  11.12.2015 14:41

Já si pamatuji ze studií v Praze pár echtovních hospod čtyřek, kam...
Jana  |  11.12.2015 14:49

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *