Máme právo dýchat čistý vzduch !?

2.6.2006 00:00
Drogy

Tabáková epidemie a její následky jsou v ČR dlouhodobě podceňovány, a to takříkajíc na všech frontách. Zvlášť patrné je to v oblasti ochrany před pasivním kouřením. Zatímco v ostatních zemích Evropské unie se postupně přijímají přísné zákony, které v zájmu nekuřácké většiny zakazují kouřit na veřejných  místech včetně restaurací, v České republice jsou zákony týkající se této oblasti nejednoznačné a i opatření, která již máme zákonně ošetřena nejsou vymáhána.

V Evropě jsou nekuřácké restaurace a bary uzákoněny např. v Irsku, Skotsku, Itálii, Norsku, Švédsku, Španělsku, na Maltě; v dalších zemích jsou podobné zákony před vejitím v platnost, nebo se na nich pracuje.

Česká koalice proti tabáku opakovaně vyzývá zákonodárce, veřejné činitele, zaměstnavatele i občany, aby si význam nekuřáckého prostředí uvědomili. ?Existuje nespočet vědeckých studií, které dokazují, jak nebezpečné je pasivní kouření. V České republice ročně zemře v důsledku expozice pasivnímu kouření 2.000 lidí, v Evropské unii pak 22.000 nedobrovolných kuřáků,? říká MUDr. Kateřina Langrová, ředitelka České koalice proti tabáku, a dodává ?Z průzkumů veřejného mínění navíc jasně vyplývá, že zákazy kouření na veřejných místech včetně restaurací a hospod mají u nás podporu veřejnosti a to jak mezi nekuřáky, tak, možná překvapivě, i mezi kuřáky.?

Pro tato opatření mluví i řada mezinárodních studií, které dokládají, že úplný zákaz kouření na veřejných místech je jedinou efektivní metodou ochrany před pasivním kouřením a jak prokázala např. studie z 28 Evropských zemích také velmi důležitý faktor při snižování počtu kuřáků a to jak v dospělé, tak dětské populaci. Důkazy také jednoznačně hovoří o tom, že zákaz kouření v restauracích a hospodách nemá žádný negativní efekt na ekonomiku restaurací ani státu; naopak ve většině zemí byl dopad pozitivní: zvýšil se prodej i počet pracovních míst.

Česká koalice proti tabáku se proto rozhodla podpořit ty, kdo jsou si vědomi, jak ohrožující je pobývat v zakouřeném prostředí a chtějí bránit svá práva. V nové sekci ?Ochrana před pasivním kouřením? na stránkách www.dokurte.cz připravila praktický návod, jak postupovat, kouří-li se na místech, kde je to zákonem zakázáno. Na přípravě této sekce spolupracovala i právnička Mgr. Petra Dušková, ta komentuje: ?Právní rámec týkající se ochrany před pasivním kouřením v České republice není ideální, nicméně podle mého názoru přes jistou nejednoznačnost a složitost je mnoho opatření vymahatelných. Bohužel se tak neděje, a tím je poškozováno právo nekuřáků na ochranu vlastního zdraví.?

V nové sekci na internetových stránkách najdete souhrn zákonů týkající se ochrany před pasivním kouřením, ale i uživatelsky přátelské vzory stížností včetně odkazů na odpovědné orgány, které je mají za povinnost řešit. MUDr. Langrová upřesňuje: ?Cílem těchto aktivit rozhodně není boj proti kuřákům.Víme, že je mnohdy opravdu těžké přestat kouřit a našimi aktivitami se snažíme kuřákům předávat co nejvíce informací, které jim k tomu mohou pomoci a kontaktů, kde najdou odbornou péči. Apelujeme ale na ohleduplnost kuřáků: vaše právo kouřit končí u nosu druhého člověka.?

Pro více informací kontaktujte:
MUDr. Kateřina Langrová, ředitelka ČKPT
Telefon 604 836 354, katerina.langrova@dokurte.cz, www.dokurte.cz

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Tak proč ksakru nekuřáci lezou do kuřáckých hospod. Já jim taky do...
kuřák  |  7.2.2008 14:14

Já si myslím, že kuřák je naopak velmi atraktivní artikl pro stát....
Sibi  |  9.7.2008 14:34

Restaurace pro nekuřáky je jen zástupný problém, aby nikdo neměl čas...
Marie  |  7.12.2016 00:47

Jistě. I zdravotnictví je nastaveno na vyhlazování méně kvalitních...
Marie  |  7.12.2016 00:52

nezanechá za sebou potomky, kteří se ještě ke všemu rozhodnou studovat VŠ
pokud ovšem  |  7.12.2016 11:26

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *