Marihuana bude legálně sloužit ke zmírnění závažných onemocnění

31.1.2013 00:01
Drogy

K dostání bude ještě letos v lékárnách na elektronický předpis. Pacienti si ji alespoň prozatím budou muset koupit. Počítá s tím novela o využívání konopí k léčebným účelům, kterou 30.ledna schválil Senát hlasy 67 ze 74 přítomných členů horní komory. Normu nyní ještě dostane k podpisu prezident.

 Senátoři ČSSD poukazovali na to, že konopí bude v lékárnách pro řadu pacientů cenově nedostupné, pokud by nebylo alespoň částečně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Pojišťovny se tomu zatím brání. Pacient by za konopí mohl podle dosavadních odhadů zaplatit až 10.000 korun měsíčně. Nelegálně si ale drogu podle kritiků pořídí nadále mnohem levněji.


    “Nedotované konopí bude pacientům k ničemu,“ uvedl například senátor ČSSD Petr Gawlas. Norma podle něho jenom zakonzervuje současný stav. Bude třeba přesvědčit pojišťovny, že konopí je v některých případech skutečně lék, řekl. Spoluautor poslanecké předlohy Pavel Bém (ODS) přiznal, že úhrada konopí z pojištění nemohla být v normě obsažena v zájmu jejího prosazení.


    “Je to zatím o velkém byznysu,“ uvedla místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD). Podle ní je třeba hledat cestu, jak zabránit případné kriminalizaci pacientů, kteří si konopí pěstují pro vlastní potřebu, nebo umožnit “babkám kořenářkám“, aby jednu rostlinku mohly použít k výrobě léčivého přípravku. “Jestliže je možné v zákoně formulovat to, že malé množství drogy není kriminalizováno, nevím, proč bychom nemohli tolerovat skutečně ty babky kořenářky,“ dodala.


    Marihuanu je možné používat například při zmírnění příznaků rakoviny, Parkinsonovy choroby, roztroušené sklerózy, lupénky nebo atopického ekzému. Na dovoz a distribuci konopí bude dohlížet Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který má do roka začít vydávat licence tuzemským pěstitelům.


    SÚKL také bude určovat, na jaké ploše se konopí bude pěstovat. Ústav má například vydávat maximálně pětileté licence pěstitelům a organizovat výběrové řízení na nákup marihuany, které má být dvoukolové. Ve druhém kole bude rozhodujícím kritériem cena konopí, která by měla mít tříčtvrteční váhu. Podmínkou pro udělení licence bude také to, že tuzemské konopí bude levnější než dovážené.


    Senátor a prezident Agrární komory Jan Veleba normu podpořil právě kvůli tuzemským pěstitelům. “Každá nová komodita je pro naše zemědělce dobrá,“ uvedl Veleba, i když přiznal, že konopí se zcela určitě nebude v Česku pěstovat na tisících hektarů.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Co s tim furt dělaj vědu - stejně už si to každej druhej pěstuje doma....
Jirka Sirka  |  10.3.2013 11:40

Proč ? Aby zbohatlíci mohli legálně hulit, jak se jim zlíbí... předpis...
Nixon  |  10.3.2013 13:47

Jste sobečtí ignoranti,lidi ,který to potrřebujou na to nebudou mít a za...
Sabina  |  18.7.2013 09:42

hulim hodně, hulím rád! chce se mi strašně srát!! toaleták na...
antoniuss  |  25.7.2013 17:56

no, ono to není ani tak o státě (což je jen prázdné slovo - taková...
dreeje  |  25.7.2013 23:29

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *