Marihuana jako lék

20.4.2000 00:00
Drogy

Neustále se diskutuje o tom, zda je kouření marihuany škodlivější než kouření cigaret, zda je prvním krůčkem na cestě ke tvrdým drogám, zda a jak může být nebezpečné pro psychický vývoj jedince a pro společnost. Zatím se skoro vůbec nediskutuje o tom, zda by marihuana mohla také pomáhat.

Před rokem vysílala televize dokument o pánovi, který trpěl Parkinzonovou chorobou, která se mimo jiné projevuje třesy končetin, které pacient nemůže vůlí ovlivnit a které mu znemožňují nejběžnější činnosti. Žvýkání listů cannabisu mu pomáhalo snížit intenzitu třesů. Samozřejmě, že nebylo povoleno, aby marihuany mohl pěstovat pro vlastní léčebné účely.
S podobnými problémy se na světě potýkalo a stále ještě potýká plno lidí s nejrůznějšími chorobami. Nejprve naleznou lék, který by jim mohl pomoci a posléze svůj lék ztratí, protože jeho užívání je trestné.
Přitom nechybí literatura, která dokumentuje positivní účinky cannabisu na rozličná onemocnění.

Při nádorových onemocněních, kdy je pacient odkázán na léčbu chemoterapií, snižuje kouření marihuany nevolnost, která je často nejnepříjemnějším vedlejším účinkem chemoterapie. Též je zmírňována úzkost spojená s rakovinovým onemocněním. U onemocnění zeleným zákalem ( glaukomem ), které se projevuje zvýšeným nitroočním tlakem a hrozí tak pacientovi úplným oslepnutím, dokáže marihuana nitrooční tlak snižovat.
U epilepsie se pozitivně projevuje protikřečový účinek.
Při roztroušené skleróze ulevuje třesům a ztrátě svalové koordinace. Ochrnutým pacientům může pomoci ulevit v bolestech a potlačit škubání ve svalech. Analgetický účinek se dá využít u pacientů s chronickými bolestmi nejrůznějšího druhu,u lidí trpících migrénami, při menstruačních bolestech.
THC - účinná látka v marihuaně má dilatační ( rozšiřující ) účinky na průdušky, což by mohlo pomoci plno lidem trpícím astmatem. Zatím však není vyzkoumán bezpečný způsob aplikace, protože dráždivé účinky THC a dehtů v kouři marihuany potencionálně vyvolávají u náruživých kuřáků marihuany chronickou bronchitidu. Jistě existuje i plno dalších případů, kdy by mohlo užívání marihuany ulevit. Samozřejmě, že nadměrné požívání může mít vedlejší účinky, ale ani v oficiální medicíně se nenajde lék, který je při dlouhodobém užívání neškodný.

Autor: mk

Související články

Konopí - opojný prostředek, lék, potrava i afrodiziakum

2.2.2001 00:00

Rostlinné drogy

17.1.2001 00:00

Konopí v kosmetice

25.5.2000 00:00

Konopí - surovina budoucnosti

6.4.2000 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Marjánka je pro ženský jako Arginmax ,afrodiasikum.Už zase řádíme.
Adéla už jsem byla vyhaslá.  |  28.1.2018 12:27

Píšu sem, protože se mi nechce dál dívat na skandální nečinnsot...
Mirek  |  5.3.2018 12:17

http://obatdarahtinggi.site/ http://taufikseptian.my.id/...
obat  |  21.9.2018 04:33

Já nejsem pro legalizaci, spíš pro nepostih dosavadního stavu...
sdfg  |  21.9.2018 22:28

V USA jsou velké problémy s marihuanou, stejně jako s alkoholem , hulič...
sdfg  |  21.9.2018 22:38

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *