Marihuana - lék na předpis

3.9.2003 00:00
Drogy

Nizozemsko je od tohoto týdne vůbec první zemí na světě, kde se bude prodávat v lékárnách marihuana jako lék na lékařský předpis. Oznámil to včera v Haagu mluvčí ministerstva zdravotnictví.

Nizozemský Úřad pro lékařské používání konopí (BMC), který je zvláštním útvarem ministerstva zdravotnictví, začal dodávat drogu lékárnám.

Marihuaně se připisuje blahodárný účinek na některé vedlejší projevy chemoterapie nebo radioterapie, které se používají při léčbě rakoviny, v případech nechutenství u nemocných AIDS nebo strnulosti u postižených roztroušenou sklerózou.

"Nejsou žádné vědecké důkazy o tom, že to funguje. Avšak opakované užívání prokazuje, že takovýto účinek existuje," podotkl mluvčí. Někteří lékaři však tvrdí, že marihuana zvyšuje riziko vzniku depresí a schizofrenie.

Jak sdělila ČTK pracovnice tiskového odboru českého ministerstva zdravotnictví, ČR o prodeji marihuany na lékařský předpis neuvažuje v žádném případě a Praha čeká v této věci na stanovisko příslušných orgánů OSN. Marihuana tedy nadále patří v ČR do skupiny nepovolených drog.

Podle tohoto ministerského zdroje Nizozemsko v podstatě OSN obchází, přestože k lékařskému předpisu musí pacient v lékárně předložit i lékařský doprovodný protokol, který upřesňuje, k čemu má lék sloužit (rakovina, AIDS, neurologické problémy atd.).

Nizozemské ministerstvo zdravotnictví zjistilo, že až sedm tisíc Nizozemců si kvůli svým zdravotním problémům opatřuje marihuanu v takzvaných coffe shopech. Úřad má za to, že čistší drogu si na předpis v lékárnách bude kupovat až dvojnásobný počet lidí.

"Je to historický krok. Je jedinečné, že jsme ji (marihuanu) učinili dostupnou na předpis pouze v lékárnách," prohlásil šéf BMC Willem Scholten.

BMC zkoumal účinky užívání marihuany na nemocné po dva roky. V lékárnách budou dva druhy této drogy - první za 40 eur za pět gramů a druhý za padesát až pětapadesát eur. Doporučuje se, aby pacienti užívali marihuanu ve formě čaje nebo spreje.

Povolení pěstovat v takřka laboratorních podmínkách rostliny, z nichž se droga získává, dostaly dvě společnosti. Své produkty budou prodávat ministerstvu zdravotnictví, které bude mít na starosti balení a distribuci lékárnám.

Nizozemsko, kde stát reguluje prostituci a prodej marihuany v coffe shopech, je známo svým průkopnictvím na poli sociálních reforem. Bylo vůbec první zemí na světě, kde byla legalizována eutanazie.

Kromě lékáren bude moci marihuanu vydávat pacientům 80 nemocnic a 400 lékařů.

Konopí má velmi dlouhou historii použití v lékařství. V čínské medicíně bylo známo jako prostředek pro úlevu už před 5000 roky a například britská královna Viktorie přiznala, že tinkturou z něho si pomáhala při menstruačních bolestech.

Podle agentur zvažuje obdobný krok jako Nizozemsko i Británie.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

A jeste dodam mily Lojzo schizo, ze marihuana zadne karcinogeni latky...
Ondrej K.  |  17.11.2009 14:11

proboha ty si kretén.. zjisti si fakta, než něco někam napíšeš
k  |  11.4.2010 21:10

Ahoj, myslim,že pro všechny co potřebují pročistit hlavu i organismus...
haanaa  |  1.10.2010 08:50

Tak až ti bude 28 tak sem pak napiš že je to v poho blbečku.
THC  |  5.3.2011 06:17

Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti John...
Doporučuji knihy Johna Virapena - pravda o lécích  |  28.12.2014 19:33

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *