Marihuana škodí víc než tabák

22.8.2007 00:00
Drogy

Novozélandští vědci zjistili, že škodlivé účinky konopí na lidské plíce jsou mnohem horší než účinky tabáku. Vykouření jednoho jointu se vyrovná pěti cigaretám vykouřeným vzápětí po sobě.

Studie publikovaná v časopise Thorax zjistila, že konopí poškozuje průdušnice a způsobuje kašel a dušnost. Snižuje také schopnost plic vstřebávat kyslík a odstraňovat z tkání škodliviny. Výzkum tak potvrdil, že užívání této drogy skutečně znamená vážné zdravotní riziko.

Vědci sledovali 339 dobrovolníků. Pořídili CT snímky jejich plic a testovali stupeň jejich poškození prostřednictvím zkoušek dechu. Účastníci výzkumu byli rozděleni do čtyř skupin ? kuřáky marihuany, kuřáky marihuany i tabáku, kuřáky tabáku a nekuřáky a poté dostali dotazník. Ti, kdo kouřili marihuanu, popisovali symptomy jako je dušnost, kašel, napětí v hrudníku a zahleněné plíce. Droga ničí drobné průdušinky, které dopravují vzduch do plic a odpadní látky ven. Zároveň se poškozují průdušky a objevuje se riziko vzniku bronchitidy. Rozsah poškození plic je úzce spojen s množstvím vykouřených jointů.

Autoři říkají: ?Nejdůležitějším zjištěním je fakt, že vykouření jednoho jointu konopí odpovídá vykouření 2,5 až 5 cigaret, pokud jde o míru poškození plic.?

Dopad kouření konopí spočívá především ve způsobu, jak se kouř inhaluje ? obvykle bez filtru a tudíž i za vyšších teplot.

Zdroj: PLUS

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Tak tady jsou fakta o trávě www.marihuana.cz www.drogy.cz
fakta o trávě  |  18.1.2014 02:50

Přiznání bývalého ředitele velké farmaceutické společnosti John...
Doporučuji knihy Johna Virapena - pravda o lécích  |  28.12.2014 19:33

Ty mrdko udavacska ty máš viset kundo!
Zmrd  |  13.2.2018 23:46

Ty mrdko udavacska ty máš viset kundo!
Zmrd  |  13.2.2018 23:47

To jsou hovna :DDDDDDDDDDD
Jsi debil  |  24.6.2018 21:13

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *