Med je nejlepší na kocovinu

3.1.2007 00:00
Drogy

Ideální novoroční snídaně je podle britské Královské chemické společnosti toast s medem. Med totiž dodává tělu potřebné látky, aby se vyrovnalo s následky silvestrovského alkoholu.

Britští chemici doporučují také dát si sklenici mléka ještě před odchodem na oslavu, při ní se držet hlavně ginu nebo vodky, prokládané nealkoholickými nápoji, a před uložením do postele určitě vypít sklenici vody.

Doporučený chemický koktejl se opírá o zjištění, jak tělo proměňuje alkohol. "Pocity štěstí pocházejí od alkoholu, kocovina z acetaldehydu," vysvětlil Dr. John Emsley z královské společnosti. Tělo přeměňuje alkohol právě na acetaldehyd, který způsobuje bolesti hlavy, nevolnost, případně zvracení. S tím, jak je acetaldehyd postupně přeměňován v těle na méně jedovaté látky, kocovina podle Emsleyho odchází.

Mléko podle chemiků zpomaluje vstřebávání alkoholu, takže doporučená sklenice před večírkem má působit tak, že v těle je v každém okamžiku o něco méně acetaldehydu, než by bylo bez této přírodní "brzdy". Tělo má tedy o něco jednodušší práci při odbourávání této látky.

Gin je dvakrát pálený a má už jen málo přísad, které podporují kocovinu. Tmavé nápoje jsou na tom naopak, a proto je lépe zůstat u čirého ginu kvalitní značky.

Voda před spaním pomůže tělu vyrovnat se s dehydratací, kterou alkohol způsobuje. Dehydratace pak zhoršuje dopady kocoviny. Med k snídani poskytne tělu potřebné látky jako je fruktóza, sodík a podobně, které mu pomohou se vyrovnat s kocovinou. "Nicméně kocovinu přemůže jenom čas," varoval Emsley. "Obecně se dá říci, že acetaldehyd bude rozložen během dopoledne nebo kolem poledne."

Jiří Majstr - ČTK

Související produkty

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Me na absinth nepomuze ani litr mlika a medu.
 |  8.3.2007 21:37

najlepsie na "kocovinu" je nepit, lenze to asi malokto dokaze....
Edy  |  18.4.2007 19:31

Nejlepší na kocovinu je AlcoStop..Vyzkoušel už jsem hodně produktů,...
Lukáš  |  10.4.2014 10:41

Jo ted jsem Alcostip taky vyzkošel, je super, zvlášť pokud potřebujete...
Martin  |  7.5.2014 13:21

Nejlepší lék na kocovinu je med? Nesouhlasím, pro mě zaručeně...
Ivanka  |  16.7.2014 08:29

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *