Mladí kuřáci mají častěji srdeční infarkt než staří

1.10.2004 00:00
Drogy

Kouření škodí zdraví, hlásají odborníci, ale přece jen někomu míň a někomu víc. Podle posledního průzkumu britských odborníků by lidé mladší čtyřiceti let neměli vůbec kouřit, neboť pokud kouří, postihuje je několikanásobně častěji srdeční infarkt srdce než starší milovníky tabáku.

Přitom ještě donedávna se soudilo, že naopak starší osoby jsou obecně náchylnější k onemocněním srdce a cév. Všichni začínající kuřáci by tudíž měli vědět, že jejich šance dožít se důchodového věku je výrazně snížena.

Analýzou dat Světové zdravotnické organizace z let 1985 až 1994 bylo zjištěno, že každý čtvrtý muž mezi třiceti pěti a třiceti devíti roky se srdečním infarktem, nekončícím smrtí, byl kuřák. Ještě hůře na tom byly ženy, které jako kuřačky byly postiženy infarktem častěji než muži.

Kouření přitom vědci přičetli až pětašedesát procent všech zaznamenaných infarktů ve zkoumané skupině osob. Ve skupině 60 až 64 let byl počet infarktů nižší než mezi mladými osobami. Ovšem i mezi staršími kuřáky byly častěji srdeční příhodou ohroženy ženy. "Proto by si kuřáci měli opravdu pečlivě tuto studii přečíst. Protože je to analýza dat z minulosti a týká se současnosti. Není to žádné co bude, nebo co by kdyby," míní doktor Tim Bowker z Britského kardiologického ústavu.

Zdroj: Plus

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Je dobré vědět, co dělat, jak infarktu předejít a jak rozeznat jeho...
verča malá  |  3.8.2010 21:52

Pokud se chcete o této problematice dozvědět více, podívejte se na...
Andrea  |  31.7.2012 19:57

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *