Mozek může napravit škody napáchané alkoholem

5.1.2007 00:00
Drogy

Přehnaná konzumace alkoholu poškozuje mozkové buňky, ale mozek může tyto škody částečně napravit, informoval v pondělí mezinárodní tým výzkumníků. Vědci zároveň upozornili, že je v zájmu alkoholiků co nejdříve být opět střízliví, protože čím déle pokračují v intenzivním pití, tím méně je pravděpodobné, že se mozku podaří se regenerovat.

"Zásadním poselstvím tohoto výzkumu je, že alkoholikům se vyplatí abstinence, protože mozek získá zpět trochu hmoty a lépe funguje," sdělil doktor Andreas Bartsch z německé univerzity ve Würzburgu.

Nezřetelná výslovnost, zastřený zrak a neschopnost stabilní chůze mohou nastat již po několika málo skleničkách, ale chronické zneužívání alkoholu může napáchat mnohem trvalejší škody a vyvolat všeobecně špatný zdravotní stav. Pokusy na zvířatech ukázaly, že alkohol může narušit vývin nových mozkových buněk u dospělých. Přílišná konzumace alkoholu v těhotenství může poškodit vývoj mozku dítěte.

Bartsch společně s výzkumníky z Německa, Británie, Švýcarska a Itálie zjistili regenerativní schopnosti mozku na základě měření objemu, tvaru a funkcí mozku 15 alkoholiků a alkoholiček v období sedmi týdnů od začátku konzumace alkoholu a zejména od chvíle, kdy naopak přestali pít.

S využitím sofistikovaných skenovacích přístrojů změřili, že po 38 dnech abstinence se objem mozku u pacientů zvětšil v průměru o dvě procenta.

"Pouze jeden pacient s nejdelším obdobím závislosti na alkoholu měl lehce menší objem mozku," řekl Bartsch, jehož poznatky jsou zveřejněny v internetovém časopisu Brain (Mozek).

Zkoumaní dobrovolníci se zlepšili i v testech zaměřených na soustředěnost a pozornost a měli větší množství chemických látek souvisejících s funkcí mozkových buněk. Všichni pacienti přestali pít bez nutnosti nasazení protialkoholické léčby.

"Zdá se, že lidský mozek, a to zejména bílá mozková hmota, má opravdovou schopnost sebeobnovy," dodal Bartsch.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Tak tady jsou už škody nevratné. Odhaduji to na těžkou demenci a...
 |  24.6.2007 08:14

Skvělá zpráva, tu je potřeba pořádně zapít:-DDDD
katka  |  24.6.2007 08:56

Co doporučuješ? (Na to zapití.)
 |  24.6.2007 13:10

Vše o mozku, jeho funkce, anatomie, struktura, bioelektrické vlastnosti +...
www.biolide.cz  |  16.8.2008 23:49

Vše o mozku, jeho funkce, anatomie, struktura, bioelektrické vlastnosti +...
www.biolide.cz  |  16.8.2008 23:49

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *