Na diskotéky s plynovou maskou

29.3.2007 00:00
Drogy

Vzduch na diskotékách je tak škodlivý a prosycený zejména prachem a cigaretovým kouřem, že němečtí experti doporučují chodit tam s plynovou maskou. Varovné údaje přináší nejnovější studie, kterou pořídily bavorské zdravotnické úřady zkoumáním restaurací a tančíren.

"Pokud jde o kvalitu vzduchu, jsou diskotéky opravdovou jedovou chýší," vysvětlil bavorský ministr zdravotnictví Werner Schnappauf, jehož úřad nechal studii vypracovat. Zkušební komisaři na těchto akcích naměřili přes 1000 mikrogramů prachu v krychlovém metru vzduchu; v desítkách zařízení měřili vždy kolem půlnoci. Také v restauracích zjistili hodnoty kolem 200 mikrogramů zvýšené hodnoty. Ve vzduchu byly rovněž vysoké dávky nikotinu, benzolu a kadmia.

Podle platných regulí musejí například obce vyhlašovat zvláštní opatření, když venku dlouhodobě přesáhne koncentrace prachu 50 mikrogramů. Sahá se například k zákazům jízdy nákladních automobilů.

Při tak vysokém soustředění škodlivin jsou mimo jiné pracovníci diskoték vystaveni mimořádně vysokému riziku rakoviny, nemocí dýchacích a oběhových cest. "Měli by se v zájmu svého zdraví chránit plynovou maskou a protichemickým oděvem," říká Martina Pötschkeová-Langerová z Německého centra výzkumu rakoviny (DKFZ) v Heidelbergu. "Žádný podnik by si neměl dovolit vystavovat své pracovníky tak škodlivé koncentraci," přidává se předseda německé lékařské komory Jörg-Dietrich Hoppe.

Německá studie souvisí s dosud bezvýslednou debatu o rozsáhlejším zákazu kouření ve veřejných prostorách. Vláda zatím byla s to navrhnout zákaz třeba na železnici nebo v budovách centrálních institucí; kouření na pracovištích už bylo zapovězeno dříve. Razantnějšímu celostátnímu zákazu kouření v restauracích, školách nebo zdravotnických zařízeních brání loni schválená reforma federalismu. To je nyní v pravomoci spolkových zemí.

"Děsivá čísla studie signalizují nutnost rozsáhlé ochrany nekuřáků v restauracích a diskotékách," říká bavorský ministr Schnappauf. Všech 16 německých zemí by se tento týden mělo opět pokusit dospět k protikuřácké dohodě, protože možnosti spolkové vlády jsou omezené.

Spolkový ministr dopravy Wolfgang Tiefensee zároveň odmítl úvahy o zákazu kouření za volantem, které o minulém víkendu nadhodila zmocněnkyně vlády pro ochranu proti drogám Sabine Bätzingová.

Poměrně přísné zákazy kouření fungují v Evropě například v Irsku, Itálii, Norsku, Španělsku a nově i ve Francii. V českém parlamentu naopak návrh na zákaz kouření v restauracích už několikrát neprošel.

Luboš Šebestík - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

jo budem nosit plynove masky aspon bude prča.....ten dym mi mic nevadí bo...
lucca  |  7.4.2007 11:57

já půjdu na dýzu až se tam nebude hulit.obávam se však,že do tý doby...
ica  |  5.5.2007 22:22

no abudou se nam smat
daaajs se  |  5.6.2008 17:29

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *