Na předávkování těkavými látkami umírají často i děti

7.3.2008 00:00
Drogy

Těkavé látky a rozpouštědla patří hned po lécích k nejčastějším příčinám předávkování drogami v České republice. Nepříjemné prvenství si drží mezi dětmi a dospívajícími. Průměrný věk zemřelých po předávkování rozpouštědly je 19,5 roku. Na dnešním semináři Společnosti pro návykové nemoci to řekl Tomáš Zábranský z Centra adiktologie Psychiatrické kliniky Univerzity Karlovy. V roce 2006 zemřelo kvůli těkavým látkám 14 lidí, téměř stejně jako na předávkování pervitinem.


V září 2007 zemřel na Znojemsku třináctiletý hoch na předávkování plynem, když spolu s kamarády čichal ze zapalovače. Zařadil se tak ke svým vrstevníkům, kteří doplatili na experimenty s těkavými látkami. Zatím nejmladší oběti bylo podle Zábranského 12 let. Častěji rozpouštědla zneužívají hoši než dívky. Předloni jim podlehlo 12 mladých mužů a dvě dívky.


Do statistik za loňský rok by teoreticky mohla zasáhnout regulace prodeje toluenu, ke které stát přistoupil v půlce června. Nyní si látku mohou koupit jen podnikatelé, kteří ji potřebují k práci. Odborníci oslovení v té době ČTK však byli spíš skeptičtí. Lidé se prý k látce dostanou jinou cestou, nebo přejdou na podobnou drogu.


Vzhledem k nízké ceně a silným účinkům jsou látky jako toluen, lepidla, ředidla a rozpouštědla považovány za drogy chudých, tedy dětí nebo lidí ze sociálně vyloučených lokalit. Problémy působí třeba v romských komunitách na Ostravsku nebo v Brně. Čichači těkavých látek navíc téměř nenavštěvují kontaktní centra a tvoří uzavřenou a skrytou komunitu. Do péče protidrogových center se dostávají až v souvislosti s jinými drogami.


Těkavé či prchavé látky ovlivňují centrální nervovou soustavu. Jejich užití se projevuje euforií, mohou se objevit zrakové a sluchové halucinace.


Statisticky mají nejvíc předávkování na svědomí léky na uklidnění - benzodiazepiny. V roce 2006 šlo o 50 lidí. Téměř vždy je lidi užili v kombinaci s alkoholem. Podle Zábranského ale šlo často spíše o sebevrahy než o drogově závislé. Z drog jsou tedy nejčastější příčinou smrti právě těkavé látky následované pervitinem a heroinem.


Drogová situace v ČR je stabilní. Počet problematických uživatelů se už několik let pohybuje kolem 30.000 lidí.
Leona Heczková - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

NE!Neberte nám toluen!!!
nobody  |  23.3.2008 12:45

Kde se to dnes dá sehnat - nebo co to obsahuje?
kiky  |  23.3.2008 19:20

Proč to děláte máte kvůli tomu problémy,já vs nechápu.:-s
Sabrina  |  12.6.2008 18:18

Pokud vím, tak téčko sjíždí cigáni. Lítost se nekoná.
bílý  |  12.6.2008 20:10

čmuch čmuch...áááách:D...cigoši jenom čuchejte..jen tak dáál.
dezidééér lakatoš  |  13.7.2008 23:13

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *