Nikotinové náplasti mohou také podporovat rakovinu

16.1.2003 00:00
Drogy

Nikotinové náplasti, žvýkačky či nosní spreje, které mají kuřákům pomoci v odvykání od cigaret, mohou při dlouhodobé spotřebě samy podporovat vznik rakoviny. Američtí vědci zveřejnili toto varování v odborném časopise

Podle vědců dlouhodobé užívání nikotinu podporuje růst rakovinných buněk. Phillip Dennis a jeho kolegové z Národního institutu pro výzkum rakoviny v USA vypozorovali, že nikotin brání tomu, aby organismus odstraňoval buňky s narušeným genetickým kódem. Bez tohoto mechanismu se dále dělí a rozmnožují nemocné buňky a mohou vznikat nádory.

Podle Dennise je během několika minut po vykouření cigarety blokována schopnost těla ničit nebezpečné buňky. Tato schopnost se obnoví až poté, co je nikotin v těle odbourán.

Tým vědců ze Stanfordské univerzity v Kalifornii zase v časopisu ? Nature Medicine? zveřejnil, že nikotin podporuje tvorbu nových cév v nádorech, což je příznivé pro výživu a růst nádorů.

Nikotinové náplasti, žvýkačky či spreje jsou určitě vhodní pomocníci za předpokladu, když se díky nim po krátkém čase člověk zbaví nutnosti kouřit a posléze přestane i s užíváním těchto náhražek. Bohužel jak uvádí článek ?Odvykání kouření: Od jedné drogy k druhé?, ne vždy se to povede.

Podle zahraničních zdrojů

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

ČTK vydala k tématu další zprávu: nikotinová léčba nezpůsobuje podle...
Tomáš  |  20.1.2003 23:40

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *