Nová droga z náplastí

14.3.2014 00:01
Drogy

Někteří narkomani v Plzni si začali obstarávat drogu z fentanylových náplastí, jež se užívají v medicíně k tlumení bolesti zejména u onkologicky nemocných. U opiátu, který se na plzeňské drogové scéně objevil poprvé zhruba před dvěma lety, je přitom vysoké riziko předávkování.

Drogově závislí fentanyl z náplastí vyvařují, poté jej aplikují nitrožilně. Podle policie jeden muž v regionu na předávkování zemřel, další žena utrpěla těžkou újmu na zdraví, zjistila ČTK.


    Nasycenost fentanylem je v každém případě poměrně vysoká, potvrdil Petr Hrouzek, šéf Centra protidrogové prevence a terapie, které v Plzni poskytuje komplexní služby uživatelům návykových látek.


    Podle něj není dobře kontrolovaný zbytkový fentanyl v náplastech. Drogově závislí v Plzni se dostávají k použitému materiálu, část ale i k novým náplastem. “Na použité náplasti není poznat jaké množství fentanylu obsahovala, nikdo neví, jak dlouho ji pacient používal. Není tedy možné určit kolik fentanylu v ní zbylo. A to je vysoce rizikové,“ uvedl Hrouzek.


    Podle některých teorií si narkomani dokážou vytipovat v ordinacích nebo přímo v nemocničních lékárnách onkologicky nemocné, ty poté sledují k domu a následně si ohlídají odpad, který lidé vyhazují. Podle jiných názorů ale nemocné kontaktují napřímo. “Mezi drogově závislými jsou často lidé, kteří rakovinu mají,“ uvedl Martin Parula, ředitel sdružení Ulice, jež poskytuje sociální a zdravotní služby drogově závislým a osobám komerčně zneužívaným. Odhadl, že jedna náplast dá dávku až šesti lidem.


    Policie v regionu zatím eviduje dva případy předávkování fentanylem. Loni v lednu kvůli nadužití tohoto opiátu zemřel třiatřicetiletý adoptivní syn zpěvačky Věry Bílé. Jeho tělo se našlo na veřejných toaletách v Rokycanech. Nebezpečnost látky dokládá i další případ, kdy v květnu sedmadvacetiletá žena po aplikaci fentanylu upadla do bezvědomí, ještě v létě byla nepohyblivá, komunikovala omezeně. “Byla odkázána na péči druhé osoby, přičemž rozsah zdravotního poškození byl vyhodnocen jako těžká újma na zdraví,“ uvedla policejní mluvčí Jana Tomková. Nebezpečnou látku jí podle policie měla opatřit a poskytnout osmatřicetiletá žena. Ta je stíhána pro zvlášť závažný zločin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.
    Eva Barborková - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Takhle se to dělá. Koncových uživatelů bude vždy dostatek.
Mautin  |  6.5.2014 11:15

Dobrý den,používám tyto náplastě a ani by mě to nenapadlo že to tak...
Eva  |  16.10.2014 18:57

Kdo mi zaručí že se nejedná o porušení zákona ?
Eva  |  16.10.2014 19:04

Kdo mi zaručí, že nedojde k porušení kondomu? Svět to celý nejistot...
Enigma  |  17.10.2014 00:36

To je fakt,je to tak jak píšeš.
Eva  |  19.10.2014 00:11

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *