Odvykání kouření: od jedné drogy k druhé

22.12.2000 00:00
Drogy

Náhražky cigaret mohou kandidáty na odnaučení se kouřit udělat silně závislými. Bude snad nutné nařídit lékařský předpis pro nákup náhražek za nikotin?

Po žvýkačkách jsou povoleny k prodeji bez předpisu také speciální náplasti. Trh je tedy zcela liberální a... exploduje: podle nedávné ankety se spontánní požadavky klientů zvýšily ve francouzských lékárnách o 63 procent.

Sedm z 10 kuřáků hodlá s kouřením skoncovat. Jeden ze tří se o to pokusil v posledních zhruba 12 měsících. Je možné se z toho radovat. Ale každá medaile má svůj rub a líc: toto impulsivní omezování bez lékařského vedení nechává nyní vzniknout nové formě toxikomanie.

Mnoho kuřáků, kteří provádějí samoléčbu, nahrazují ve skutečnosti jednu drogu za druhou. Zvláště "velcí" kuřáci, jejichž léčba je velmi těžká a kteří se dávají na žvýkačky a stále žvýkají...

Svědkem může být mladá žena, která kouřila denně dva balíčky velmi lehkých cigaret. Svou první speciální žvýkačku pro odnaučování kouření si vzala před osmi měsíci. Výpočet je hned hotov: její cigarety obsahovaly 0,08 miligramu nikotinu (podle údajů výrobce), zatímco jedna žvýkačka Nicorette ho obsahuje dva miligramy, tedy 25krát více.

"Beru si jich během dne osm až 10," připouští zběsile žvýkající nešťastnice. Nyní tedy denně spolyká nejméně tolik nikotinu, kolik by bylo v kartonu jejích cigaret. "Již se bez nich nemohu obejít," říká s pocitem, že upadla do ještě větší závislosti, než byla ta první.

Dalším novým jevem je výskyt případů předávkování. To je způsobeno divokým nákupem nevhodných náplastí. "Setkávám se při vyšetření s tímto problémem stále častěji. Znaky jsou příznačné: nespavost, nevolnost, bolení hlavy, třes," uvádí doktor Gilbert Lagrue, vedoucí střediska pro tabákovou závislost v pařížské nemocnici Albert-Chenevier.

Běžným příkladem je kandidát na odnaučení se kouření, který kouří denně zpravidla 20 cigaret. V zásadě jde o silného kuřáka. Lékárník mu tedy doporučí náplast se silnou dávkou nikotinu. Jenže počet cigaret nic neznamená. Vše záleží na způsobu, jakým tento muž vdechuje kouř.

"Podle toho, zda vdechuje lehce nebo velmi hodně, se míra nikotinu v jeho těle může pohybovat od 10 do 100," vysvětluje Lagrue s tím, že jen laboratorní vyšetření může určit množství nikotinu v těle.

Náhražky při samoléčbě navíc selhávají. "Fanatici" tabáku se v osmi z 10 případů vracejí do roka ke kouření. Příčinou je především to, že při kouření se nikotin dostává do mozku rychle, za devět až 19 vteřin. Nic podobného neplatí u žvýkaček, jejichž absorbce trvá přes minutu. Ještě méně to platí u náplastí, kde se na účinek čeká i několik hodin, uvádí neurolog Hervé Allain ze západofrancouzského města Rennes.

PAŘÍŽ (ČTK/L Express)

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Jelikož děláme v našem centru odvykání kouření a závislosti na...
Mirek  |  25.8.2011 23:58

Klasická medicína přece nepotřebuje zdravé lidi. Tím to asi bude. To...
Mary  |  27.5.2012 14:51

Nikotín je síce jed, ale v rozumných dávkach môže byť aj liekom, tak...
luciano  |  28.5.2012 12:28

s odvykáním to moc mi nepomohlo ale aspon sem víc ušetřil když sem...
rocka  |  26.9.2012 12:28

Ano, elektronická cigareta môže byť cestou, ako sa zbaviť závislosti na...
luciano  |  26.9.2012 18:30

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *