Otec LSD Albert Hofmann stoletý

10.1.2006 00:00
Drogy

Halucinogenní drogu LSD považují mnozí za vstupenku do pekel. Její objevitel, švýcarský chemik Albert Hofmann, se nicméně ve středu dožívá požehnaného věku sta let. Kromě této drogy, které říkal "mé problémové dítě", později izoloval i účinné látky z houbiček, jež nazval psilocybin a psilocin a jež mají podobné účinky jako LSD.

Na své dílo však po létech hleděl se smíšenými pocity a v roce 1993 shrnul jeho význam takto: "LSD není návykové ani toxické. Jeho nebezpečí spočívá ve velmi hluboké změně vědomí: může být krásná a může být strašná. Přijali jsme alkohol a tabák, ale nepřijali jsme halucinogeny."

U objevu samotného sehrála velkou roli náhoda. V roce 1943 se Hofmann v laboratořích firmy Sandoz ve švýcarské Basileji vrátil k látce LSD-25, kterou testoval již dříve, ale bez větších výsledků. V té době už byl renomovaným chemikem (narozen 11. ledna 1906 ve švýcarském Badenu) a měl za sebou studia na curyšské univerzitě, jež dokončil v roce 1929. A také pokusy s hledáním látek, které by pomohly léčbě srdečních chorob.

Zatímco tedy ponechával novou dávku LSD-25 krystalizovat, začal se jednoho dne cítit podivně: "Upadl jsem do zvláštního, nikoli nepříjemného stavu. Podobal se opilosti a charakterizovala jej výrazně zjitřená fantazie. Jako ve snách jsem vnímal nepřetržitý proud fantaskních, mimořádně plastických obrazů prazvláštních tvarů s intenzivní kaleidoskopickou hrou barev. Asi po dvou hodinách se můj stav vrátil do normálu."

Napadlo ho, že to nějak souvisí s LSD. Další den vypil sklenici vody s 250 mikrogramy této látky. Pak požádal asistenta, aby ho doprovodil domů. Protože byla válka a neměli auto, jeli na kolech. Celých šest a půl kilometru jízdy Hofmann naříkal, jak se plouží... Asistent však později tvrdil, že jeli nejrychleji jak to šlo! Toto datum se dodnes připomíná jako památný Bicycle Day.

Tentokrát však mělo být hůře: "Všechno jsem viděl zkreslené a nejasné. Usadil se ve mně nějaký démon, zmocnil se mého těla, mysli a duše. Prostor a čas se stávaly stále chaotičtější a já nedokázal jednat, jak bych chtěl. Nemohl jsem nijak zabránit hroucení světa kolem sebe... Cítil jsem se mimo své tělo. Moje já se vznášelo kdesi v prostoru. Myslel jsem, že jsem zemřel. Dokonce jsem viděl ležet na pohovce svoje mrtvé tělo..."

Hofmannovi bylo jasné, že objevil něco zásadního. Na syntéze LSD-25 dále pracoval a lékařské veřejnosti ho představil v roce 1954. Přepokládalo se, že látku bude možno využít v psychiatrii, protože dokázala odblokovat pacientovy obranné mechanismy, aby mohl snáze hovořit o svých problémech a traumatech.

Zanedlouho LSD objevili intelektuálové, pro něž znamenalo bránu do bohémského světa. Jedním z prvních byl psychedelický guru Timothy Leary. Inicioval podávání drogy vězňům a tvrdil, že se tím snižují jejich sklony k recidivě. Drogu zkusili a přiznali například zakladatel Microsoftu Bill Gates či kytarista Rolling Stones Keith Richards.

O substanci projevila zájem i armáda. Tajné testy na dobrovolnících dopadly tak dramaticky, že následná supertajná zpráva doporučovala umístit LSD do rakety vypálené na Sovětský svaz. Ta by prý naráz vyřadila z provozu celou Rudou armádu.

Nová látka zaujala psychiatry a psychology i v Čechách. Oficiálních experimentů v letech 1954-74 se účastnili pacienti léčeben i zdraví dobrovolníci. Na psychiatrické léčebně v Sadské se prý uskutečnilo na 3000 sezení s LSD, při nichž lidé zaznamenávali své vjemy a zrakové halucinace. A české LSD začala dokonce od roku 1965 vyrábět opavská Galena.

"LSD lze považovat za jakýsi katalyzátor či zesilovač duševních procesů. Zjednodušeně řečeno, umožňuje odhalit i odreagovat vnitřní stavy jinak nepřístupné. LSD v rukou zkušených lékařů je podobným nástrojem jako mikroskop nebo dalekohled v rukou biologa či astronoma," objasnil účastník tehdejších výzkumů, psychiatr Miloš Vojtěchovský.

Koncem 60. let se ale nad kyselinou snů začaly stahovat mraky a po přezdívce Droga nebe a pekla se stala Drogou pekelných vizí. A posléze byla legální výroba LSD zcela zastavena.

Své pocity a zkušenosti shrnul Albert Hofmann do knihy LSD, mé problémové dítě. Kromě ní napsal víc jak stovku vědeckých článků a mnoho knih. U příležitosti jeho stých narozenin se pořádá mezinárodní sympozium o LSD v Basileji.

ČTK

Související články

Nejčastěji zneužívané drogy

23.3.2001 00:00

Výpravy za poznáním mozku a mysli

16.3.2001 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Za vstupenku do pekel může lsd považovat pouze ten, kdo si plete...
Drobka  |  7.9.2010 00:58

je to vyborny,..zalezi jak se to veme.
restart  |  7.12.2010 11:31

mam rád psycho,a nemusí být ani ticho..
psychodelik  |  7.12.2010 11:34

Je to tak. LSD a lysoglávky změní osobnost člověka, odborně se tomu...
Milan  |  4.4.2013 21:15

Stejně jako psala Dana, umím si představit, že bych to pod odborným...
Gregor  |  20.11.2016 06:48

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *