Pasivní kouření snižuje dětem IQ

1.2.2005 00:00
Drogy

Nová studie prokazuje, jak moc by měli být rodiče

Výsledky žáků, jejichž rodiče před nimi kouří a vlastně je tak nutí vdechovat cigaretový kouř, jsou oproti dětem nekuřáků horší v matematice, čtení a jiných testech mentálních schopností.

Ačkoli se o nežádoucích účincích pasivního kouření ví dlouho a stále se proti němu bojuje, vystaveno mu zůstává podle výzkumů více než čtyřicet procent dětí. Ty totiž ani ve svých domovech nenalézají před nebezpečným tabákovým dýmem ochranu. A právě zjištění, že kouř může u dětí způsobovat nejen rakovinu, ale také snižovat jejich mentální schopnosti, by se mělo stát oporou pro další boj s pasivním kuřáctvím.

Odborníci tvrdí, že tato studie je výjimečná tím, jak se pasivní kuřáctví u dětí prokazovalo. Zatímco dotazníky nemusejí být moc spolehlivé, vědci testovali krev dětí na přítomnost látky nazvané kotinin. Tato chemická sloučenina se v krvi objevuje poté, co je dotyčný vystaven, byť pasivně, cigaretovému kouři. Experti testovali na čtyři a půl tisíce dětí, měřili jim množství kotininu v krvi a také zkoušeli jejich inteligenční schopnosti.

"Rozsah snížení v testech je velmi značný. Při vystavení dítěte pasivnímu kouření jsme prokázali pokles IQ o dva až pět bodů na škále," potvrdila doktorka Kimberly Yoltonová.

Zdroj: Plus

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Proboha, co je to zase za pruzkum. Kdyz nekdo prokaze, ze pasivni kuraci maji...
petr  |  4.2.2005 14:09

ty asi patris ke kurákum proto se ti zda tohle blbý. Ale urcite ses blbej...
tomas  |  15.3.2005 19:36

fajčite tak jako ja asi ne tak nemužete vjedet jak to chutna
bfxcbcbfb  |  7.9.2005 19:48

Mám problémy se svým desetiletým synem ,který vyhledává opakovaně...
Růžena  |  15.4.2006 15:58

kaslete na to...jen kurte!
nikitka  |  6.2.2009 10:22

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *