Pasivní kouření též zabíjí!

25.5.2001 00:00
Drogy

Na nebezpečí pasivního kouření má veřejnost upozornit již třináctý Světový den bez tabáku, který každoročně připadá na 31. květen. Letos je cílem vyzvat kuřáky k větší ohleduplnosti. Mottem akce se proto stane slogan Tabákový kouř zabíjí i nekuřáky, řekla novinářům Eva Králíková z Pracovní skupiny pro prevenci a léčbu závislosti na tabáku při České lékařské společnosti.

"Když kuřáci nejsou omezováni, měli by být ohleduplní k okolí. Nejsme proti jejich kouření. Není to boj proti kuřákům. Je to ochrana nekuřáků," upřesnil cíl kampaně Jiří Kozák z české komise evropské zdravotnické asociace proti kouření. Upozornil, že závislost na nikotinu lze považovat za nemoc.

Pasivní kouření, tedy vdechování tabákových zplodin, způsobuje podle odborníků stejná onemocnění a úmrtí jako kouření aktivní, i když v menší míře. V ČR na následky kouření ročně zemře 23.000 lidí, z toho několik set pasivních kuřáků.

Vdechování tabákového kouře má negativní dopad zvláště na děti. Pokud matka kouří v těhotenství, ovlivňuje nepříznivě růst, vývoj nervové soustavy i budoucí soustředění svého potomka. Děti kuřaček jsou pak náchylnější k nádorovým, srdečně-cévním i dýchacím onemocněním. Stejné choroby postihují i dospělé. "Není na tom nic agresivního, když si bráníme čistý vzduch," dodala Králíková.

Podle senátorky Zuzany Roithové jasný plán státu, jak omezit reklamu na tabákové výrobky, neexistuje. "Boj musí jít ruku v ruce s dalšími daňovými opatřeními," řekla Roithová.

Případná opatření a stav v ČR popisuje takzvaná bílá kniha, kterou podle britského vzoru připravili čeští lékaři. Nyní ji předložili k veřejné diskusi poslancům, odborníkům i zájemcům o tuto problematiku.

Zdroj: ČTK -Kateřina Krausová

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Kouření zabrání jen zvyšování ceny cigaret a striktní zákaz...
Karel  |  3.12.2008 10:35

naprosto souhlasím
ALEX  |  14.2.2010 00:06

I když si zapálíte jen večer dvě až tři cigarety,tak vám to...
Ali  |  26.5.2010 20:19

Jestli žijete s někým kdo kouří a vadí vám pasivní kouření...
Petr  |  9.10.2012 10:44

Pořád se jen kecá o kouření, ale co takhle chlastání. To nikomu...
Bibina  |  18.2.2014 15:49

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *