V peruánské Amazonii se léčí ayahuaskou

6.10.2005 00:00
Drogy

Šamani v peruánské Amazonii udržují navzdory staletím kolonizace na živu rituály, při nichž používají ayahuasku, lektvar z pralesních rostlin, jejichž halucinogenní účinky patří k léčebné metodě. V nekonečných zákoutích jihoamerického tropického pralesa včetně městských oblastí jako je Iquitos jsou léčivé rostliny a víra v ně jedinými pilíři zdraví zdejších domorodců, píše agentura EFE.

"Je to konstruktivní medicína, protože vytváří organismus," vysvětluje léčitel Ernesto Miranda, který po nezbytném odpovídajícím půstu připravuje magický lektvar - ayahuasku. Tato liána (Banisteriopsis caapi) ve tvaru hada netvoří jedinou ingredienci lektvaru, přestože je pojmenován právě podle ní. Do odvaru patří i listy malého stromu Psychotria viridis a voda.

Rituál začíná po osmi hodinách vaření na ohni; léčitel začne požívat ayahuasku a je připraven vyslechnout duchy a poznat nemoc a prostředek, který by pacienta vyléčil. Krátce nato se dostavuje jakási mořská nemoc a před očima se mu zjevují hadi, jaguáři a další duchové, zatímco nemocný trpělivě přijímá šlehání léčitelovy metly z listů amazonských rostlin přes hlavu.

Miranda provádí své rituály v malém přístřešku v zadní části svého skromného příbytku v Iquitosu. Jeho rodina tu nejen bydlí, ale provozuje zde i malou jídelnu, kde nabízí pokrmy z ryb, různé druhy ražniči a juku.

"Duchové a nadpřirozené bytosti mi naznačí, o jakou nemoc jde a taky jakou rostlinu mám použít pro její léčení," vysvětluje ještě před zahájením rituálu. Avšak někdy duchové uznají, že léčba není možná a "v těchto případech je nutné se uchýlit k antobiotikům", zdůrazňuje 74letý stařík, na kterého se obracejí narkomani, alkoholici, revmatici, cukrovkáři, malarici, oběti čarodějů a kouzel, ale i ti, kdo touží po lásce.

Ernesto Miranda se vydal před 40 lety do hor za mistrem léčitelem, jenž ho uvedl do znalostí léčivých rostlin Amazonie. Na každý lektvar, který musel vyzkoušet, připadal dlouhý půst, někdy trvající až 30 dní. "Bez sexu, bez likéru, bez vepřového, bez soli, bez cukru," sděluje šaman podrobnosti podmínek nutných pro poznání duchů ayahuasky a dalších léčivých rostlin.

Kromě toho, že léčí, Miranda také polyká ayahuasku společně s těmi, kdo chtějí vyzkoušet kouzlo tohoto halucinogenního nápoje, jenž má schopnost poskytnout společné chvíle s drahými osobami, jež žijí daleko, cestu do budoucnosti, návrat do dětství nebo prostě odhalit pachatele loupeže.

I proto každý den do Iquitosu přichází stále více cizinců s jedním jediným cílem - zažít mystickou zkušenost nezávisle na léčivých účincích, které od rostliny očekávají domorodci už stovky let.

Tihle zvědavci "občas vidí hororové věci, ještěry (krokodýly), tygry a hlavně hady, protože had je ayahuasca a při jejím požití se člověk proměňuje", vysvětluje šaman.

Účinky halucinogenu se prodlužují o tři až čtyři hodiny v závislosti na osobě, která ji pozřela; šaman nicméně může "cestu" ukončit, pokud se osoba, kterou na ní doprovází, necítí dobře.

Miranda stejně jako ostatní léčitelé provádí obřady za doprovodu zpěvů či modliteb, jimž se naučil pod vlivem halucinogenů a které jsou nevyhnutelné během sezení s pacienty a "hosty", jak nazývá ty, kdo se účastní požívání lektvaru, aniž by byli nemocní.

Tento věrný stoupenec katolické církve je podle svých slov spokojen s tím, co dělá, ale především trvá na tom, že hodně víry musí projevit pacient: "Když není víra, duchové nepomohou", upozorňuje.

Ať už s vírou nebo bez ní, není pochyb o tom, že ti, kdo se podrobí ayahuaskovému rituálu, na tuto zkušenost nikdy nezapomenou - dokonce někdy tvrdí, že jejich životy to navždy změnilo.

Zdroj: ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Během uplynulého mesíce jsem tyto ayuahasca rituály absolvoval dva a...
Libor Kotra  |  17.2.2008 19:42

Kotra ty šamane
 |  25.5.2008 16:31

ty jsi šamane
liborkotra  |  22.11.2009 15:42

Tak se rozepiš...
???  |  22.11.2009 16:30

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *