Proč přestat kouřit - pozitivní důsledky abstinence z krátkodobého hlediska

15.1.2002 00:00
Drogy

Programy, které motivují kuřáky k abstinenci, jsou často zaměřeny na dlouhodobá zdraví ohrožující rizika cigaret - ischemickou chorobu srdeční, rakovinu apod. Postavme se však k problému čelem. Čtenář si je pravděpodobně dobře vědom dlouhodobých rizik kouření, pokud tedy kouří, pak možná proto, že známé krátkodobé výhody kouření mají dnes větší význam než to, co se jeví jako vzdálené nebezpečí. Možná se vše bude jevit snadnější, když si uvedeme krátkodobé výhody abstinence:

Jídlo lépe voní i chutná.

I vy sám lépe voníte a chutnáte, když nejste cítit jako popelník.

Jste-li muž, bude váš sexuální výkon obvykle lepší. Vedle dlouhodobých vlivů kouření na impotenci, má kouření okamžitý vliv na sexuální vzrušivost. Urolog z Washington D. C. dr. Miichell Edson v jedné své studii zkoumal dvacet impotentních mužů, kteří byli silnými kuřáky. Za normálních okolností mají muži během spánku časté erekce, tito muži je však neměli, což ukazovalo, že šlo o fyziologický, a nikoliv psychologický problém. Šest týdnů poté, co přestali kouřit, mělo sedm z nich pravidelné noční erekce.

U těch, kdo již trpí ischemickou chorobou srdeční, abstinence v kouření obvykle téměř okamžitě způsobí pokles intenzity i frekvence bolestí na prsou. A pro každého, ať už má či nemá ischemickou chorobu srdeční, platí, že když přestane s kouřením, zlepší se jeho zdravotní stav, výdrž i sportovní výkonnost.

Kouření se stává čím dál méně společensky přijatelným. Nedávno bylo zakázáno na většině amerických leteckých linek. Více než polovina amerických podniků zakazuje kouřit v pracovních prostorách a stále se k ním přidávají další. Některé firmy zakazují kouření úplně. V několika, např. u Turner Broadcasting v Atlantě, je nekuřáctví dokonce součástí kvalifikace. Některá města omezují kouření ve veřejných budovách a restauracích. Pokud přestanete kouřit, nebudete se muset plížit na toalety jako feťák, když si chce opatřit dávku.

Ušetříte. Zvyk vykouřit dvě a půl krabičky denně přijde ročně přibližně na tisíc dolarů (a v České republice přibližně na 32 000 Kč - pozn. redakce. - peníze proměněné v dým.

Nebudete mít tak často rýmy a infekce.

Možná začne mizet váš chronický kašel.

Zdroj: Mějte znovu zdravé srdce - Dean Ornish, M.D

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

Fajčil som 35 rokov krabičku denne. Dnes už klasiku nefajčím, ale...
Luciano  |  17.12.2010 14:59

Kouřil jsem taky 35 let ale 60 denně a při noční až 80. Stačí se jen...
jÁ  |  17.12.2010 16:53

Děda kouřil 50 let.. Jednou si uřízl na cirkulárce ruku.. a na druhe...
antimán  |  16.7.2013 22:50

Sice je hezké,že jste se snažil přestat kouřit,ale co jsem četla o...
Danka  |  21.7.2014 20:56

Dokonce byl i případ a to nikoliv jednou jen, kdy žena zemřela při...
Enigma  |  22.7.2014 14:54

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *