Profesor Hanuš byl oceněn za přínos k léčebnému využití konopí

10.1.2013 00:01
Drogy

Letošní Cenu adiktologie dostal profesor chemie Lumír Ondřej Hanuš za objev kanabinoidů vlastních tělu. Doplnil jím světový objev receptorů v mozku a otevřel bránu dalšímu výzkumu a využití konopí k léčbě.

Hanuš považuje konopí za jedno z nejbezpečnějších léčiv. Je proti jeho legalizaci k rekreačnímu užití a nesouhlasí s názory, že konopí lze užívat jako prevenci zdravotních obtíží. Antibiotika se také neužívají preventivně, tvrdí.

    “Profesor Hanuš je světově uznávanou kapacitou a průkopníkem ve využití látky, která primárně byla považována za látku zneužívanou jako droga,“ řekl ČTK národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.


    Hanuš při nedávném pobytu v ČR vysvětlil svůj objev tak, že v mozku jsou vazebná místa, na něž se vážou tělem vyrobené kanabinoidy. Mozek tvoří tyto látky působící jako klíč, když ten zapadne do zámku a pootočí se, nastanou účinky. Jestliže je systém narušen, člověk onemocní. Přidáním látek z konopí se systém opět vyváží a zdravotní stav se zlepší. 

    Konopí na tomto principu pomáhá proti silným bolestem, zlepšuje stav lidí s rakovinou či roztroušenou sklerózou.


    Hanuš po roce 1989 odešel do Jeruzaléma, kde působí na hebrejské univerzitě. Na základě jeho objevů se v Izraeli změnil zákon tak, že se konopí začalo užívat jako lék, je hrazen ze zdravotního pojištění. 


      Cena adiktologie je od roku 2006 udělována lidem, kteří se zasloužili o rozvoj výzkumu, léčby a prevence závislostí. Adiktologie je věda zabývající se příčinami vzniku, prevencí, léčbou a výzkumem závislostí.
    Naďa Myslivcová - ČTK

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

DObrý den, mám dost velkej problém a to ten, že jsem se dozvěděla že...
anonim  |  16.1.2013 13:47

Dobrý den, s konopím jsou stal velké problem ohledně registrace, ovšem...
Michal  |  21.2.2013 13:56

Ono konopí je echt přírodní léčivka a roste samo jak plevel....
Otto  |  21.2.2013 14:27

Otto - jsi nějak přebublal tím svým komentářem. Feťáci prostě...
Karel  |  18.1.2014 02:45

Tedy Karle,mohl ses zmotat aspon na jinej prispevek...takhle to vypada,ze se...
Hana  |  25.5.2014 20:35

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *