První Dětské a dorostové detoxikační centrum

9.4.2004 00:00
Drogy

V pražské Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského bylo otevřeno první Dětské a dorostové detoxikační centrum v České republice. Je určeno drogově závislým dětem a mladistvým do 18 let z celé ČR a má kapacitu čtrnáct lůžek.

Vznik centra v loňském roce iniciovala a poté organizovala senátorka Zuzana Roithová, neplacená předsedkyně správní rady nemocnice. "V ČR dosud neexistovalo zařízení, které by se zabývalo počátky závislosti nebo experimentováním u dětí," uvedla při dnešním slavnostním otevření. Podle ní musí být cílem lékařů pomoci najít u drogově závislých pozitivní přístup k reálnému životu. "Klíčem je v rámci psychoterapie naučit děti zvládat problémy bez drogy, učit je hledat životní cíl. Nové centrum řeší nejen akutní problémy při intoxikaci, ale zahajuje motivační psychoterapii a stará se o další osud dítěte," dodala.

"Centrum považuji za velmi důležité, protože stále narůstá počet dětí, které experimentují s drogami a v podstatě míří k závislosti. Jeho cílem je, abychom je v této cestě zastavili a nasměřovali na správnou kolej, aby si uvědomily, že je spousta věcí daleko lepších než drogy," řekla ČTK vedoucí lékařka detoxikačního centra Darina Stančíková.

"Drogová závislost je bolestí naší společnosti, a i kdyby naše oddělení pomohlo jen jednomu mladému člověku, mělo by to cenu," prohlásila při zahájení matka představená Bohuslava ze zřizovatelské Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského.

Zařízení nabízí komplexní protidrogovou péči, zahrnující ambulantní služby, následnou ústavní péči v psychiatrických léčebnách a komunitách, v diagnostických centrech, spolupráci s kurátory a nakonec dlouhodobou péči spojenou s návštěvami v centru. Navíc má ještě nonstop poradnu pro děti, rodiče, ale i lékaře, pedagogy a sociální pracovníky.

Předpokládaná doba hospitalizace je až 21 dní, ale podle Stančíkové trvá většinou zhruba do dvou týdnů. Ze 14 lůžek je 11 standardních a tři jsou pro neklidné pacienty. Další čtyři má ještě jednotka intenzivní péče.

Radim Vaculík - ČTK

Související články

Extatické zkušenosti

16.1.2002 00:00

Zajatci snů aneb Můj syn se otrávil durmanem

4.7.2001 00:00

Internetová drogová poradna

19.4.2001 00:00

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

hmm tam sem byla..
radar  |  6.12.2010 19:58

a ten centrum je urceny na ake zavislosti vies mi to napisat? co sa tam deje...
detox  |  7.12.2010 15:14

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *